10 sfaturi ca să profiți din plin de studenție

Știm cum e să fii în anul I și să nu știi cu ce se mănâncă facultatea și mai ales „viața de student”. Bucureștiul e aglomerat și deși la metrou sunt semne și pancarte peste tot, tu tot nu înțelegi unde ar trebui să cobori. Ce faci la facultate și mai ales, ce faci în timpul liber? Noi te liniștim și-ți zicem că urmează cea mai faină perioadă a vieții tale, studenția. Dacă vrei să te bucuri în totalitate de ea, ia aminte la sfaturile noastre pentru începutul facultății!

1. Voluntariatul! În orice domenu te interesează. La noi, în Uniunea Studenților din România sau în oricare asociație studențească, organizație pentru mediu, drepturile oamenilor sau pentru animale. Înscrie-te la Salvații Copiii, Crucea Roșie sau organizații prin care poți da la meditații la copii care provin din medii nefavorabile. Orice, doar fă voluntariat. Pe lângă faptul că o să-ți stea bine în CV, o să te dezvolte ca om.
  2. Ai să greșești des stația. Ai să uiți să cobori sau pur și simplu o să ajungi fără să știi cum într-un loc pe care nu l-ai văzut niciodată. Nu-ți face griji, toți am trecut prin asta. Soluția e să nu-ți fie frică să le ceri colegilor indicații. Ba chiar și străinilor. La un moment dat o să fii expert și-o să-i ajuți tu pe alții.
  3. Știm că Bucureștiul e haotic și tu urăști aglomerația, dar învață să te bucuri de lucrurile mici. Clădirile de pe Calea Victoriei sunt impresionante, în majoritatea parcurilor sunt veverițe, oamenii cântă la metrou și ghici ce, în toată nebunia asta, nu găsești un moment în care să te plictisești.
  4. Niște chestii tehnice scurte: pe scările rulante se stă pe partea dreaptă (ca oamenii care se grăbesc să poate să treacă), întâi se iese din metrou și mai apoi se urcă (valabil și pentru autobuz) și deși vii dacă vii din provincie, o să ai cel mai mare șoc cultural când o să vezi că oamenii traversează pe roșu, tu să nu faci așa. Oricât de tare te grăbești, nu merită să iei amendă.
  5. Mâncarea- tips and tricks. Doar la covrigăria Luca de la Unirii găsești cel mai bun covridog tradițional doar la 1,5 lei, doar la KFC la Gară ai 1+1 la 5 lei și cel mai important lucru? Cea mai bună și ieftină mâncare este la cantinele universităților!
  6. Parcurile! IOR, Herăstrău, Cișmigiu, Izvor, Tei sau Tineretului, toate sunt superbe. Poți să te plimbi, să închiriezi o bicicletă (foarte ieftin de altfel!) sau pur și simplu să bei un suc pe iarbă.
  7. Știm cât de importantă e pentru tine dezvoltarea profesională, dar să nu uiți de dezvoltarea ta personală. Bucureștiul e plin de tot felul de lucruri gratuite pentru studenți: lecții de chineză, flashmoburi de dans, traininguri de public speaking și altele sau doar piese de teatru. Mergi la toate!
  8. Poate ești genul doar cu party și dacă ești, noi te sfătuim să-ți găsești un echilibru. S-ar putea să-ți placă facultatea și profesorii, dar să nu știi asta pentru că nu mergi la cursuri. Fii petrecăreț seara, dar a doua zi fugi la cursuri!
  9. Să nu te sperie căminul. Nu e confortul de acasă, dar când ai să stai pe palier și-o să porți discuții despre viață cu studenți de la chimie, litere, științe politice și teologie, nici n-o să mai conteze.
  10. Atât lăudata viață de student s-a făcut renumită doar datorită prietenilor. Oameni care o să-ți boteze copilul sau doar oameni care ți-au dat un sfat când aveai mai mare nevoie de el. Ieși din cochilie și fii bun cu toată lumea. Fă-ți prieteni, atât.

Am fost și noi boboci și sperăm doar ca tu să înveți din greșelile noastre. Baftă în noul an și pentru orice întrebare despre studenție, ne găsești aici, suntem buni la asta!

Contact:

Alin GRIGORE

Președinte

Uniunea Studenților din România (USR)

alin.grigore@uniunea.ro