5.000 de studenți beneficiază de consiliere în carieră

COMUNICAT DE PRESĂ

5.000 de studenți beneficiază de consiliere în carieră prin proiectul POSDRU

„Start în carieră – Bune practici europene în consilierea profesională a studenţilor români”

București, 19 februarie 2015 – Săptămâna aceasta au demarat sesiunile gratuite de consiliere și orientare profesională, oferite prin intermediul proiectului POSDRU 137360 „Start în carieră” unui număr de 5000 de studenți la nivel național.

Proiectul a fost lansat în iulie 2014 de Ministerul Tineretului şi Sportului, în parteneriat cu Uniunea Studenţilor din România, Universitatea „Titu Maiorescu”, European Board of Certified Counselors, SC LEAN PROJECT MANAGEMENT CONSULTING SRL, SIVECO România și GRAFFITI BBDO. Derulat pe o perioadă de 20 de luni şi cofinanţat din FONDUL SOCIAL EUROPEAN prin Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013 „Investeşte în oameni!”, proiectul își propune să faciliteze inserția tinerilor pe piața muncii și motivarea acestora în vederea continuării studiilor.

Unde se desfășoară sesiunile de consiliere?

Consilierea studenților se realizează în 13 centre de consiliere și orientare profesională, înființate la nivel național, în principalele centre universitare*. Scopul acestor centre și al activităților derulate în cadrul lor este formarea cât mai clară a unei opinii asupra activității profesionale pe care tinerii o vor desfășura la finalizarea studiilor.

Cine sunt specialiștii care se vor ocupa de consilierea studenților?

În cadrul centrelor, studenții beneficiaza de sprijin din partea consilierilor în carieră în ceea ce privește: descoperirea propriilor abilități și competențe, luarea deciziilor referitoare la traseul profesional, identificarea oportunităților existente pe piața muncii și stabilirea unor obiective profesionale clare și relevante.

Acești specialiști sunt persoane cu experiență în consilierea carierei, resurse umane și/sau training, ce posedă certificări naționale și internaționale. Sunt experți în recrutare și selecție de personal, training pentru companii sau consilierea carierei pentru studenți în practică privată sau în centrele de consiliere din universități.

*Anexat se regăsește lista celor 13 centre de consiliere înființate la nivel național.

Ce perioadă vizează procesul de consiliere?

Ședințele de consiliere se desfășoară în fiecare zi, cu câte o grupă distinctă, fiecare formată din maxim 12 studenți. La momentul înscrierii, studentul optează pentru o anumită zi a săptămânii sau o anumită grupă de consiliere, urmând să beneficieze de 5 ședințe de consiliere de câte 2 ore, desfășurate pe parcursul a 5 săptămâni.

Platforma online www.startincariera.ro este de asemenea la dispoziția studenților înscriși în program. Ei pot astfel explora oportunitățile existente pe piața muncii, dar și descoperi o gamă largă de resurse extrem de utile pentru dezvoltarea carierei lor – teste de autocunoaștere, informații referitoare la succesul în carieră, tendințe ale pieței muncii, marketing și branding personal etc.

Cum se pot înscrie studenții?

Studenții pot aplica la sesiunile de consiliere în cariera fie prin intermediul platformei www.startincariera.ro, fie contactând un reprezentant al Uniunii Studenților din România (USR).

Rămâneți alături de noi pe https://www.facebook.com/start.cariera

Pentru informații suplimentare, vă rugăm contactați Graffiti BBDO:

Anca Frumușani-Coltuc, PR Consultant

anca.frumusani@graffiti.bbdo.ro, 0724 / 323.160

CENTRE DE CONSILIERE ÎNFIINȚATE LA NIVEL NAȚIONAL

Nr. Crt. Oras Denumire institutie Adresa Centru de Consiliere
1. Arad Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Arad Arad, Piata Sporturilor FN (în incinta Sălii Sporturilor)
2. Cluj Napoca Direcția Județeană pentru Sport și tineret Cluj Cluj-Napoca, Bd. Eroilor, nr. 40
3. Constanța Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța Constanța, str. Ion Bănescu, nr. 2
4. Brașov Casa de Cultură a Studenților Brașov Brașov, str. Memorandului, nr. 39.
5. București Casa de Cultură a Studenților „Grigore Preoteasa” București, sector 1, Calea Plevnei, nr. 61 (sala 24, etaj 1)
6. Craiova Casa de Cultură a Studenților Craiova Craiova, str. Eugeniu Carada, nr. 10 (etajul 1)
7. Iași Casa de Cultură a Studenților Iași Iași, str. Vasile Conta, nr. 30
8. Pitești Casa de Cultură a Studenților Pitești Pitești, str. Panselelor, nr. 2