Abuzurile Poliției din campus sancționate de ASUT

Uniunea Studenților din România (USR) își exprimă întreaga susținere față de organizația membră ASUT (Asociația Studenților din Universitatea Transilvania) care a sancționat printr-un comunicat de presă și poziții ferme în cadrul universității, acțiunile și măsurile abuzive pe care domnul Cojocaru Teodor, șeful Biroului de Poliție pentru Centrul Universitar Brașov, le-a practicat în campusul Universității Transilvania.

Considerăm inițiativa colegilor noștri de la ASUT demna de o organizație care reprezintă întradevăr studenții și încurajăm și susținem finalizarea tuturor demersurilor pentru ca studenții să aibă parte de un serviciu care să le asigure siguranță nu să fie abuzați.

Potrivit comunicatului de presă pe care ASUT l-a lansat în data de 18 februarie 2016, studenții cazați în căminele studențești ale Universității Transilvania se confruntă cu repetate abuzuri din partea Biroului de Poliție pentru Centrul Universitar Brașov traduse fie printr-un limbaj neadecvat cu care angajații acestui birou li se adresează, fie  prin faptul că studentele sunt agasate de către angajați sau se confruntă cu vizite abuzive în camerele în care locuiesc, deloc justificate. Mai mult, prin folosirea identității vizuale a instituției pe care o reprezintă, Biroul de Poliție pentru Centrul Universitar Brașov a făcut multiple solicitări oficiale către universitate prin care au solicitat monitorizarea camerelor de supraveghere din cămine sau încurajarea reținerii cărții de indentitate a vizitatorilor în cămine de către angajații universității, practici deloc legale și totuși aplicate o perioadă.

Transmitem pe această cale că demersurile pe care ASUT le-a demarat în rezolvarea acestei probleme trebuie să reprezinte un model de bună practică și atât organizațiile studențești cât și studenții ca și categorie socială, trebuie să fie conștienți de implicarea activă în soluționarea unor astfel de probleme, conducând ulterior la descurajarea practicilor neortodoxe și a abuzurilor pe care unele instituții obișnuiesc să le practice.

Preşedinte

Uniunea Studenților din România