Ce-ai pierdut dacă nu ai ajuns anul acesta la Festivalul Studențesc “UniFEST”

2855 de bilete la teatru și operă oferite gratuit şi peste 70 000 de studenţi la nivel național au participat anul acesta la cel mai mare festival studenţesc.UniFEST, evenimentul organizat de Uniunea Studenţilor din România, s-a desfăşurat anul acesta în perioada 3-13 noiembrie. Cu ajutorul PROFI, ediţia aceasta a oferit diverse activităţi culturale, educaţionale şi sportive sub deviza cu care ne-a obişnuit de 16 ani: „Distracţie gratis, nu degeaba”.

UNIFEST este un eveniment devenit deja tradiție care se desfășoară la nivel național, mai precis în 17 centre universitare din toată țara, prin intermediul celor 107 asociații membre Uniunii Studenţilor din România. Acest festival durează 11 zile, timp în care studenții se bucură de activități culturale, sportive, de educație non-formală, de entertainment și multe altele. Evenimentul este unul de amploare, impactând anual peste 70 000 de studenţi la nivel național şi are misiunea de a oferi studenților o călătorie de neuitat prin intermediul întregului complex de activități din portofoliu.

Noaptea Albă a Teatrului Studenţesc, seri de stand-up şi folk, traininguri de educaţie non-formală, campionat naţional de fotbal, cros şi nopţi de film au fost câteva din evenimentele cheie ale acestei ediții, desfășurate în capitală. De asemenea, pe tot parcusul festivalului, studenții au fost încurajați să doneze sânge și să învețe cum să prevină bolile cu transmitere sexuală, dar și cum să acorde primul ajutor.

Festivalul s-a încheiat cu un Mega Concert 3 Sud Est, susținut la Sala Polivalentă, pe data de 13 noiembrie. Ei au readus pe scenă melodiile copilăriei noastre și au unit sub același acoperiș nenumărați studenți dornici să se distreze.

Și pentru că sloganul UniFEST a fost mereu “Distracție gratis, nu degeaba”, anul acesta, PROFI ne-a ajutat la demararea a două concursuri. Unul a avut-o câștigătoare pe Valentina Bogdan, care a câștigat o experiență în VR escape room pentru ea și gașca ei, iar cel de-al doilea, ce s-a desfășurat în seara Mega Concertului, i-a avut câștigători pe Alex Stoica, Carmen Nișcov și Bodirlău Lucica , fiecare dintre ei câștigând 3 vouchere a câte 50 de lei.

Finalul acestui festival a format multe prietenii, amintiri de neuitat, iar dorința de a participa din nou și anul viitor, e în inimile tuturor. Această recurență a făcut ca Festivalul UniFEST să se bucure de sprijinul PROFI ROMÂNIA deoarece Profi este întotdeauna alături de Youngsteri. Cu siguranță și tu ai fost un #ProfiYoungster, ai prins mascota și ai făcut poza cu care ai participat la concurs. Toate momentele pe care le-ai trăit sunt surprinse și stocate pe paginile de Facebook ale Festivalului UniFEST și Profi România.

Festivalul UniFEST este organizat în parteneriat cu Ministerul Tineretului și Sportului, Primăria Municipiului București prin intermediul Centrului pentru Tineret al Municipiului București, Casa de Cultură a Studenților București, Complexul Cultural Sportiv Studențesc Tei, Direcția pentru Sport și Tineret a Municipiului București, precum și alți parteneri din mediul privat.