Coaliția „ România Respiră” a reușit! Legea antifumat este constituțională!

Uniunea Studenților din România (USR) își exprimă acordul și mulțumirea cu privire la decizia judecătorilor Curții Constituționale care au decis în unanimitate astăzi, 27 ianuarie 2016, că legea care interzice fumatul în spații publice închise este constituțională și au respins sesizarea formulată de 33 senatori în luna decembrie.

Legea care interzice fumatul în spațiile publice închise, susținută de către Coaliția România Respiră, a fost declarată constituțională. Altfel spus, urmează să fie trimisă spre promulgare Președintelui României, să apară în Monitorul Oficial, apoi, în maxim 45 de zile de la data apariției, în toate spațiile publice închise se va interzice fumatul.

Coaliția România Respiră reprezintă cea mai amplă coalizare a eforturilor societătii civile în direcția asigurării dreptului fundamental la sănătate al populației din România și este formată în acest moment din peste 250 de organizații medicale, academice, de tineret și protecție a drepturilor copiiilor și a dreptului la sănătate, personalităti publice, mass media, sportivi și artiști cunoscuți.

Potrivit www.romaniarespira.ro, Uniunea Studenților din România este membră a coaliției, manifestându-și intens interesul pentru adoptarea acestei legi, participând chiar și la câteva dezbateri la Palatul Parlamentului pe această temă la Comisia pentru Sănătate și Familie.

Potrivit noilor prevederi, fumatul este interzis în “”orice spațiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperiș, plafon sau tavan și care este delimitat de cel puțin doi pereți, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent”.

Nerespectarea prevederilor legii antifumat de către persoanele fizice se sanctionează cu amendă contraventională de la 100 lei la 500 lei, iar nerespectarea de către persoanele juridice a prevederilor legii se sanctionează cu amendă contraventională de 5.000 lei la prima abatere, cu amendă contraventională de 10.000 lei și cu sancțiunea complementară de suspendare a activitătii pană la remedierea situației care a dus la suspendarea activitătii, la a doua abatere. Săvarsirea unei noi contravenții la prevăzută de legea antifumat se sanctionează cu amendă contraventională de 15.000 lei și cu sancțiunea complementară de închidere a unitătii. (sursă: www.gândul.info)

Preşedinte

Uniunea Studenților din România