Comunicat de presă: Studentii Romani si-au ales liderii din structura de conducere

COMUNICAT DE PRESĂ

4 Martie 2015

Uniunea Studenților din România anunță

noua structură de conducere pentru mandatul 2015-2016

Uniunea Studenţilor din România a desfăşurat în perioada 26 februarie- 1 martie cea de-a XXXVI Adunare Generală a Uniunii Studenţilor din România. În acest an, evenimentul a fost găzduit de capitala Moldovei şi organizat în parteneriat cu Casa de Cultură a Studenţilor din Iaşi, cât şi cu sprijinul organizaţiilor studenţeşti din zonă.

Pe agenda Adunării Generale s-a regăsit o serie de workshop-uri ce au avut scopul de a le furniza tinerilor cunoştinţele necesare în carieră şi în realitatea cotidiană, dar şi de a elabora strategiile de abordare a Congresului Studenţilor din România, proiect desfăşurat sub egida USR, în luna Mai la Cluj-Napoca. Informarea corectă a studenţilor şi responsabilizarea acestora este o prioritate pentru Uniunea Studenţilor din România.

Întrunirea de la Iaşi a avut o însemnătate majoră pentru USR întrucât s-au organizat şi alegerile pentru liderii de la nivel naţional, atât din structura executivă, cât și din consiliul director. Prin urmare, peste 200 de lideri studenţeşti au dat curs invitaţiei noastre și au decis prin vot liber și secret, echipa de conducere pentru mandatul 2015-2016.

Astfel, nouă conducere a Uniunii Studenţilor din România are următoarea componență:

Alexandru Bîndar – Preşedinte

Ionuţ Pop – Prim-vicepreşedinte

Alin Grigore – Secretar General

Laurenţiu Mazilu – Director General

Andreea Popa – Vicepreşedinte pentru Educaţie şi Dimensiunea Socială a Învăţământului Superior

Alina Bucur – Vicepreşedinte Proiecte

Vicepreședinte Externe

Eliza.chirila@uniunea.ro

+4 0768 857 726

Uniunea Studenților din România este o organizație umbrelă, la nivel național, pentru 100 de asociații studențeşti şi de tineret din 17 centre universitare. Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova şi apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului şi Sportului, Parlamentul, Guvernul, Preşedinția României, precum şi Municipalități şi Universități.