„Cred că a venit momentul în care e bine să ne încredem mai mult în medici, decât în medicina de pe internet!”, Alin Grigore – Președintele U.S.R.

Uniunea Studenților din România (U.S.R.) susține proiectul de lege privind vaccinarea populației.

Anual, aproximativ trei milioane de vieți sunt salvate datorită programelor de vaccinare. Deși media vaccinării în Uniunea Europeană este aproximativ 95%, în România,au fost ani în care a scăzut sub 80%, specialiștii considerând acest prag critic pentru declanșarea unei epidemii.
Federația Asociațiilor Studenților în Medicină din România (FASMR), reprezentând peste 24 000 de studenți mediciniști, își exprimă îngrijorarea cu privire la reemergența, pe teritoriul României, a unor boli considetate eradicate și la amploarea mișcării anti-vaccin. Atât diseminarea de informații eronate, cât și lipsa constantă a stocului necesar de vaccinuri obligatorii, au dus România în plină epidemie de rujeolă, soldată deja cu peste 30 de decese și au dat startul unei dezbateri încinse privind cadrul legal.
Uniunea Studenților din România (U.S.R.), cea mai mare federație studențească, cu peste 100 de asociații, se alătură Federației Asociațiilor Studenților în Medicină din România pentru a susține proiectul de lege privind organizarea și finanțarea activității de vaccinare a populației din România și face apel către instituții, asociații și federații cu interese comune spre a se alătura acestui demers.

„Susțin inițiativa colegilor mei, viitori medici și cred cu tărie că în anul 2017 o lege privind organizarea și finanțarea activității de vaccinare a populației din România și nu numai, este indispensabilă și chiar îndrăznesc să zic, obligatorie. De-a lungul timpului au fost efectuate mai multe teste și experimente asupra calității și importanței vaccinării, iar unele dintre ele, dovedite ulterior a fi false, au influențat percepția oamenilor zeci de ani și chiar secole la rând. Ei bine, consider că în anul 2017 știința este atât de evoluată încât nu ar trebui să mai ai niciun fel de dubiu sau ezitare atunci când mergi să te vaccinezi sau să îți duci propriul copil. Cred că a venit momentul în care e bine să ne încredem mai mult în medici, decât în medicina de pe internet!”, Alin GRIGORE, Președintele Uniunii Studenților din România (U.S.R.)

”Vaccinarea într-o societate trebuie să reprezinte o normalitate, deoarece nu este în pericol numai sănătatea persoanei nevaccinate, ci a întregii comunități. În calitate de studenți și viitori medici, avem responsabilitatea de a contribui la informarea corespunzătoare a cetățenilor și de a combate fenomenul anti-vaccinare. Sănătatea copilului reprezintă pentru orice părinte o prioritate, însă zvonurile și miturile nu reprezintă o sursă documentată de informații și pot dăuna grav sănătății copilului și a celor din jur. Mulțumim colegilor din USR pentru că se alătură acestei inițiative si încurajăm pe toată lumea să contribuie la o Românie sanatoasă!”, Marius BELEAUA, Președinte al Federației Asociațiilor Studenților în Medicină din România

În ultimul secol, toate statele europene au dezvoltat programe extensive de vaccinare, ce au avut ca rezultat controlul si reducerea impre- sionanta a frecventei unor boli precum hepatita B, poliomielita, tuberculoza, rubeola, rujeola etc. În România s-au înregistrat peste 8500 de cazuri de rujeolă, țara reprezentând cel mai mare focar din regiune. Europa se confruntă cu o criză generală de dezinformare, fapt ce a dus la o schimbare de mentalitate în mai multe țări precum Germania, Franța și Italia care au introdus recent obligativitatea pentru vaccinuri, acestea fiind considerate esențiale pentru eradicarea bolilor în cauză.

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească din țară, reunind un număr de 107 organizații din 17 centre universitare.  Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități.
Uniunea Studenților din România este reprezentată în Consiliul Economic și Social al României.

Contact:

Alin GRIGORE

Președinte

Uniunea Studenților din România (USR)

alin.grigore@uniunea.ro