De ce este nevoie de educație civică?

Educatie civica

În anul împlinirii centenarului, al unei scene politice instabile, cât și al unui context internațional foarte dinamic, Congresul Studenților din România își propune să ofere încă o dată o perspectivă clară asupra unor realități ușor de trecut cu vederea, dar mai ales integrarea studenților într-un mod natural și sustenabil în aceste realități.

Unul dintre pilonii acestui Congres este reprezentat de rolul activ al unei Educații Civice ample, menite să ofere studenților mijloacele optime de a reacționa în cunoștință de cauză la mediul înconjurător, cât și oportunitatea de a influența benefic acest mediu.

Familiarizarea cu instuțiile statului și cu rolul acestora, contribuția la înlăturarea unor frontiere imaginare față de paradigma europeană, o egalitate reală de șanse, cât și eliminarea discriminării, bazată pe conștientizare, nu doar pe reglementare, par noțiuni și valori de bun simț sau chiar intrinseci, totuși nu este nevoie de prea multă observație pentru a constata că există deficiențe majore în aceste zone din conștiința civică la nivel colectiv.

Anul acesta Uniunea Studenților din România își propune ca prin intermediul acestei inițiative naționale, devenite deja tradiție, să ofere întregul cadru pentru articularea și adoptarea unei rezoluții la aceste dificultăți, cât și tratarea eficientă a unor situații actuale precum sporirea fenomenului de Fake News, tendința pronunțată spre o lipsă de perspectivă pentru angajabilitate după terminarea studiilor sau inexistența, ori implementarea superficială a unor cursuri și programe de pregătire relevantă în domeniul educației civice.

Întregul demers este ajutat în foarte mare măsură prin deschiderea numărului impresionant de participanți și de respondenți, cât și de distinsele prezențe ce au decis să onoreze evenimentul ca speakeri, invitați sau ca participanți.

Ca un exercițiu în antrenarea spiritului civic, vă invităm sâmbătă, 12 mai, începând cu ora 11:00, în sala C.A Rosetti a Palatului Parlamentului, unde vom discuta mai detaliat acest subiect, dar și alte trei teme de actualitate: educație financiară, angajabilitatea în domeniul studiat și antreprenoriatul în rândul tinerilor.