Delegații de tineret ai României la Națiunile Unite au susținut discursul național la UNGA72

Delegații de tineret ai României la Națiunile Unite, Ioana Covei și Vlad Măcelaru,   au susținut la New York, la sesiunea a 72-a a Adunării Generale a ONU – Comisia a III-a -, discursul național referitor la provocările cu care se confruntă tinerii români la momentul actual soluțiile propuse pentru rezolvarea acestora.

Modalitatea de abordare mai degrabă teoretică în domeniul educației, lipsa oportunităților pentru acces la educație corespunzătoare, presiunea socială relativă la alegerea unei profesii și lipsa de încredere în responsabilii de orientare din acest domeniu, perpetuarea discriminărilor pe diferite criterii în rândurile tinerilor sunt unele dintre problemele cu care se confruntă tinerii români în prezent.

Delegații de tineret au identificat ca posibile soluții la aceste provocări: eliminarea barierelor formate pe criterii socio-economice în ceea ce privește accesul la educație, informarea într-o manieră atractivă a tinerilor cu privire la drepturile și obligațiile lor și implicațiile pe care acestea le au, încurajarea tinerilor pentru a avea o gândire critică, dezvoltarea diferitelor abilități personale, de comunicare și sociale..

România participă la programul Delegat de Tineret la ONU din anul 2006, fiind unul din cele 36 de state membre ONU din totalul de 193 care susțin această inițiativă.

Rolul delegaților de Tineret ai României la Națiunile Unite este de a asigura reprezentarea intereselor tinerilor români la Adunarea Generală ONU şi la Comisia pentru Dezvoltare Socială. De asemenea, aceștia colaborează cu agenții guvernamentali și organizațiile non-guvernamentale în scopul încurajării tinerilor să aibă un rol activ în luarea deciziilor cu impact asupra societății. . Astfel, delegații au o serie de întâlniri cu tinerii pe tot teritoriul țării pe care o reprezintă, în cadrul cărora aceștia sunt încurajați să expună problemele cu care se confruntă şi să propună soluții prin care să se depășească provocările actuale.

Uniunea Studenților din România a fost alături de delegații României de tineret la ONU încă de la începuturile programului, anul acesta, în calitate de singura federație studențească prezentă la etapele finale de selecție, asumându-și din nou  public faptul că nu o să le fie un simplu partener noilor delegați ci un adevărat prieten de nădejde!

Clip Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=dgrHpSJmmPo&index=1&list=LLbs03Xm74mTLmKJkqBmCyvg

Clip Facebook:

Contact : www.Facebook.com/UNYDRO

Vlad.Macelaru@unyouthdelegate.ro

Ioana.Covei@unyouthdelegate.ro

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească din țară, reunind un număr de 107 organizații din 17 centre universitare.  Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități.
Uniunea Studenților din România este reprezentată în Consiliul Economic și Social al României.