Despre conferința “Implicarea tinerilor în procesul decizional la nivel înalt”

Miercuri, 6 noiembrie, ora 14.00, la Humanitas, Librăria din Fundul Curții, Calea Victoriei Nr.120, va avea loc conferința “Implicarea tinerilor în procesul decizional la nivel înalt”, prima conferință organizată în cadrul ediției de anul acesta a festivalului UNIFEST.

În cadrul acestei conferințe, Delegații de Tineret ai României la Națiunile Unite, Eliza Chirilă și Cosmin Chiriță, vor dezbate împreună cu ceilalți invitați pe tema gradului tot mai mare de implicare a tinerilor în procesul decizional ce se desfășoară la nivel înalt.

Augustin Ioan, Sub – Secretar de stat Ministerul Tineretului și Sportului, Loredana Urzică, Președintele Uniunii Studenților din România, Anca Năstase, Directorul Executiv al Federației Volum, Dragoș Preda, din partea Ligii Studenților din România și Vera Ularu, din partea Fundației pentru Dezvoltarea Societății Civile, se alătură demersului nostru de a afla în ce măsură persoanele tinere pot influența hotărârile ce ne afectează pe noi toți la nivel macro, prin intermediul angrenării lor în mecanismul căruia îi incumbă datoria de a decide la nivel global.

În calitatea lor de Delegați de Tineret ai României la Națiunile Unite, Eliza Chirilă și Cosmin Chiriță vor relata pentru participanți mai multe despre cum arată programul unui Delegat, ce presupune participarea la acest proiect și ce a reprezentat pentru ei experiența aceasta.

Credem cu tărie că impactul conferinței va fi unul puternic pentru cei ce vor alege să dea curs invitației noastre. Aceasta aduce în prim-plan conceptul de reprezentare intereselor tinerilor prin intermediul posibilității acestora de a fi parte din forurile decizionale internaționale.  Este deosebit de importantă cunoașterea oportunităților de implicare pe care le au tinerii, pentru ca aceștia să le valorifice. In acest context, conferința “Implicarea tinerilor în procesul decizional la nivel înalt” reprezintă o întâlnire esențială a celor ce ne-au reprezentat cu cei ce ne-ar putea reprezenta.

Între 4 și 14 noiembrie 2013, se desfășoară UNIFEST, cel mai mare festival studențesc, promotorul accesului liber al studenților la cultură, divertisment, artă, sport, sănătate și educație non-formală, festival aflat sub egida Uniunii Studenților din România. UNIFEST, prin conceptul și organizarea sa, promovează un adevărat stil de viață, valorificând activități din domenii cât se poate de diversificate, menite să acopere o paletă largă de nevoi studențești, printre care se numără cultura, divertismentul, educația și, nu în ultimul rând, sănătatea.