Dezbatere „Legea internshipului: realitate europeană, șansă românească”

1422591_10151980693727884_971990120_n

Marți, 12 noiembrie 2013, în intervalul orar 14.00 – 16.00, în sala Constantin Brâncuși din Palatul Parlamentului, va avea loc dezbaterea „Legea internshipului: realitate europeană, șansă românească”.

Cu invitați reprezentanți ai tuturor domeniilor implicate în demersul adoptării legii internhipului, ca factori decizionali sau ca beneficiari, dezbaterea își propune să ajute la șlefuirea ultimelor aspecte ale legii și la realizarea unui tablou cât mai complex al implicațiilor acesteia pe termen lung.

Vor fi prezenți la dezbatere personalități de seamă ale vieții politice, precum Mihnea Costoiu, Ministrul delegat pentru Învățământ Superior, Cercetare Științifică și Dezvoltare Tehnologică, Cristian Cosmin, Secretar de Stat în cadrul Ministerului Tineretului și Sportului, Alin Mitrică, Secretar de Stat în cadrul Ministerului Fondurilor Europene, Codrin Scutaru, Secretar de Stat în cadrul Ministerului Muncii, și Cornel Vișoianu, Consilier al Primului Ministru Victor Ponta. De asemenea, vor fi prezenți liderii de tineret ai partidelor politice, reprezentanți ai mediului academic, reprezentanți ai sindicatelor și patronatelor, dar și reprezentanți ai sectorului non – guvernamental.

Printre punctele ce vor fi atinse în cadrul dezbaterii se numără o prezentare generală a legii internshipului, implicațiile pe termen mediu și lung ale legii, beneficii pentru părțile din contractul de internship, propuneri de îmbunătățire a dispozițiilor legii și concluzii referitoare la sustenabilitatea propunerii legislative în Parlament.

Această dezbatere se desfășoară în cadrul Festivalului UNIFEST, cel mai mare festival studențesc, promotorul accesului liber al studenților la cultură, divertisment, artă, sport, sănătate și educație non-formală, festival aflat sub egida Uniunii Studenților din România. UNIFEST, prin conceptul și organizarea sa, promovează un adevărat stil de viață, valorificând activități din domenii cât se poate de diversificate, menite să acopere o paletă largă de nevoi studențești, printre care se numără cultura, divertismentul, educația și, nu în ultimul rând, sănătatea.