Drepturile studenților promovate în Adunarea Generală USR la Craiova

USR (Uniunea Studenților din România) a desfășurat la Craiova, în perioada 28-31 August 2014, cea de a XXXV-a Adunare Generală a federației studențești numărul 1 în România.

Cei 200 de delegați au dezbătut împreună  cu invitații conferinței de deschidere a lucrărilor Adunării Generale USR, problemele actuale ale mediului academic din România. Pe lista invitaților s-au numărat domnul Mihnea COSTOIU, Ministru delegat pentru Învățământ Superior, Cercetare Ştiințifică și Dezvoltare Tehnologică, domnul Prof. univ. dr. Dan Claudiu DĂNIȘOR, Rector Universitatea din Craiova, domnul Conf. univ. dr. Raul POPESCU , Prorector Universitatea de Medicină și Farmacie din Craiova. Dialogul cu domnul Ministru a fost unul deschis, domnia sa răspunzând la întrebările curioase ale liderilor studenților, afirmând “Cel mai important dialog este cel cu studenții. Responsabilitatea noastră este în fața dumneavoastră, a studenților.”, răspunzând astfel solicitării USR de a exista un dialog permanent între studenți şi Ministerul Educației Naționale.

Programul Adunării Plenare a fost unul intens, astfel că în prima zi, imediat după evenimentul de deschidere susținut și de presa locală, delegații s-au reunit în echipe restrânse, în cadrul unor workshopuri axate pe teme precum: Tehnici de reprezentare și negociere; Comunicare și Branding în organizațiile studențești și Managementul voluntarilor în organizații studențești. Workshop-urile au fost facilitate de alumnii USR, alături de trainerii din Academia de Training a Uniunii Studenților din România.

Cea de a doua zi a început prin participarea studenților la activități de team-building fiind apoi urmată de ședința plenară a Adunării Generale, ședință găzduită de Universitatea din Craiova. În cadrul celei de-a XXXV-a Adunări Plenare a USR, federația a dovedit încă o dată că este într-o continuă creștere, depășind numărul de 100 de asociații studențești membre, prin aderarea Ligii Studenților Facultății de Automatică și Calculatoare din Iași. De asemenea, Consiliul Director al USR a cunoscut o serie de schimbări, prin intermediul alegerilor parțiale organizate la Craiova. Astfel, Prim-Vicepreședinte al USR este Ionuț Pop, în timp ce Cosmin Băhnean este Vicepreședintele USR pentru zona de Vest.

Adunarea Generală din inima Olteniei s-a încheiat cu un manifest organizat de delegațiile participante, în Piața Mihai Viteazul din Craiova, cu scopul de a promova drepturile studenților, prevăzute legal prin Codul Studentului. Astfel, studenții au promovat mesaje pozitive și extrase din cod, readucând în atenția tuturor faptul că opinia studenților contează și nu poate fi ignorată, atât la nivel universitar cât și la nivel național, în procesul de luare a deciziilor.

Uniunea Studenților din România este o organizație umbrelă, la nivel național, pentru 101 asociații studențeşti şi de tineret din 20 centre universitare. Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova şi apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului şi Sportului, Parlamentul, Guvernul, Preşedinția României, precum şi Municipalități şi Universități.

USR face parte din Forumul Tinerilor din România și din Consiliul Economic și Social din România.