Federaţia care ne uneşte de 12 ani!

Uniunea Studenţilor din România împlineşte astăzi 12 ani. Sărbătorim alături de peste 10.000 de voluntari, în 84 de asociaţii studenţeşti şi de tineret din 17 oraşe ale ţării.

Din anul 2001, USR apără drepturile studenţilor şi contribuie activ la integrarea lor în viața socială și profesională. În timp, federaţia şi-a construit o cultură organizațională puternică, ce generează energie și entuziasm în rândul membrilor și voluntarilor și a ajuns să promoveze o serie de valori și principii precum unitate, profesionalism, continuitate, non-partizanat. Voluntariatul a unit o echipă puternică la nivel naţional, închegată de scopul comun de a contribui la viaţa comunităţilor academice şi nu numai.

Pe parcursul celor 12 ani, federaţia a dezvoltat o serie proiecte anuale cu impact național, care au adus un plus de valoare vieţii studenţeşti: Festivalul UNIFEST, Congresul Studenților din România, USR Summer Camp, Academia de Training, Gala Studentului, Academia Studențească de Folk și Muzici Bune.

Pentru cei 12 ani, mulţumirile merg către fondatori şi către persoanele care au condus USR până la anii de maturitate, Gabriel Ispas (preşedinte fondator), Nicolae Bănicioiu, Florentin Gust, George Păduraru, Andrei Botez şi Lumezeanu Cristian, dar şi către voluntari, şi preşedinţi de asociaţii.

USR eşti TU! La mulţi ani!