„Îmi doresc ca acest proiect să devină unul de tradiţie între cele două asociaţii surori” – Costea Cernega, Preşedinte ASEB

În cadrul proiectului ”Saptămâna studenților basarabeni în România” organizat de către Uniunea Studenților Academiei de Studii Economice din București împreună cu Asociația Studenților și Elevilor Basarabeni, participanții, studenți aparținând comunității basarabene, au avut șansa de a dobândi o imagine clară asupra mediului economico-social din România, luând parte la cursuri și workshop-uri susținute de specialiști din mediul de business Românesc.

”Asociația Studenților și Elevi Basarabeni, înființată în anul 2009, se ocupă, în principal, cu procesul de integrare al tinerilor studenți din comunitatea basarabeană în cea românească, fie că vorbim despre tineri ce studiază în Republica Moldova, fie în România. Eu cred că acest proiect desfășurat de ASEB împreună cu USASE va avea un impact puternic, întru-cât, acesta le oferă oportunitatea de a cunoaște facilitățiile mediul de business din România și de a începe, sau de a continua, procesul de integrare în comunitatea românească. Îmi doresc ca acest proiect să devină unul de tradiție între cele două asociații surori.” Costea Cernega, Președinte Asociația Studenților și Elevilor Basarabeni.

În perioada 9 – 15 august 2014 s-a desfăşurat evenimentul intercultural ”Săptămâna studenţilor basarabeni în România” organizat de Uniunea Studenţilor Academiei de Studii Economice din Bucureşti în parteneriat cu Asociația Studenților și Elevilor Basarabeni, eveniment ce a avut drept scop identificarea soluţiilor pentru problemele cu care se confruntă comunitatea studenților basarabeni, facându-se un prim pas important în integrarea acestor tineri în comunitatea românească.