„Începe săptămâna studenţilor basarabeni în România”

În perioada 9 – 15 august 2014 se va desfăşura evenimentul intercultural ”Săptămâna studenţilor basarabeni în România” organizat de Uniunea Studenţilor Academiei de Studii Economice din Bucureşti în parteneriat cu Asociația Studenților și Elevilor Basarabeni.

Proiectul de faţă are drept scop identificarea soluţiilor pentru problemele cu care se confruntă comunitatea studenților basarabeni, prin elaborarea și întreprinderea unor acțiuni menite să asigure dezvoltarea personală și o coeziune a colectivului. Astfel prin participarea la conferinţele şi workshopurile pe care le întreprindem în cadrul acestui proiect, dorim să oferim șansa integrarii studenților basarabeni în mediul academic și social din România. Studenţii reprezintă o categorie aparte a societății, caracterizată prin aspiraţii, valori și probleme specifice vârstei. Prin intermediul acestui proiect vrem să consolidăm idea că studenţii basarabeni sunt parteneri şi colegi ai studenţilor români. Astfel prin eliminarea barierelor sociale și etnice dorim includerea studenților basarabeni în pătura socială a studenților din România.

Evenimentul “Săptămâna Studenților Basarabeni în Romania” oferă ocazia participanților de a își face noi prieteni, de a se integra în mediul educațional românesc și de a le prezenta oportunitățiile și beneficiile de a urma un program de studiu în România. Totodata acest proiect își propune să facă un prin pas în integrarea studenților basarabeni în comunitatea studenților din România.