Asociatia Liga Studenţilor Universitatea „Petre Andrei” din Iasi este o organizaţie non-guvernamentală studenţească cu experienţă foarte mare în lucrul cu studenţii prin proiectele/programele/acţiunele desfăşurate până acum. În prezent liga studenţilor are la portofoliu peste 50 de acţiuni caritabile si proiecte , printre care: 100 de Zambete(IV editii), 3 proiecte cu finţare externă, 1-SDIL (stop discriminării în licee, finanţator UPA), 2-PTAISPA (parteneriat transnaţional pentru accesul la învăţământul superior şi politici antidiscriminare, , finanţator SOROS), 3- Teatru Şcoală – A cunoaşte înseamnă a egala, , finanţator AFCN),etc. Deasemenea am primit premiul ”Zece pentru Romania” pentru implicarea studentilor in proiectele comunitare si de voluntariat! Aceasta distinctie este pentru noi cea mai de pret recunoastere publica pentru toate proiectele pe care le-am demarat.Asemenea universitatii pe care o reprezentam suntem adeptii sloganului “O Universitate in comunitate!”.