Facebook: https://www.facebook.com/ASUCB

Asociaţia Studenţilor din Universitatea “Constantin Brâncuşi” din Tg-Jiu, este o asociaţie fără caracter politic care reuneşte, după criteriul liberului consimţământ studenţi ai Universităţii “CONSTANTIN BRÂNCUŞI”.
Aceasta organizaţie este independentă faţă de stat, partide politice şi orice altă organizaţie.
Misiunea organizaţiei este de a apăra şi promova drepturile şi interesele profesionale, economice, sociale, culturale şi sportive ale studenţilor.
Asociaţia Studenţilor din Universitatea „Constantin Brancuşi” a fost implicată de-a lungul timpului în mai multe proiecte naţionale.
 Parteneriat – Campanie de conştientizare asupra efectelor negative cauzate de consumul de droguri, tutun, alcool şi alte vicii în rândul copiilor, tinerilor şi adulţilor – campanie desfăşurată în parteneriat cu Centrul de
 Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Gorj.
 Organizator – Excursii la Alba Iulia de 1 Decembrie cu studenţii din Universitatea „Constantin Brâncuşi” în special cei cu posibilităţi financiare reduse.
 Organizator – „studING” – Sesiune de Comunicări Ştiinţifice Studenţeşti la nivel naţional.
 Organizator – „Pădurea – „Plămânul” verde al Planetei” – acţiune de ecologizare şi informare asupra poluării mediului ambiant, desfăşurată la Rânca, Jud. Gorj.
 Parteneriat – Oferirea de cadouri pentru copii în colaborare cu Primaria Municipiului Târgu Jiu.
 Parteneriat – „Let’s do it Romania”- acţiune de ecologizare la nivel naţional care a avut loc în data de 25 septembrie 2010 – ASUCB a fost responsabilă de atragere de fonduri pe judeţul Gorj.
 Organizator – Seri studenţeşti
 Organizator – Cercul studenţesc de cercetare ştiinţifică „studING”.

În cadrul proiectelor mai sus menţionate am avut ca şi parteneri: Consiliul Judeţean Gorj, Primăria Municipiului Târgu Jiu, Universitatea „Constantin Brâcuşi”, Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Uniunea Sindicatelor Miniere Oltenia, Club Sportiv Pandurii Tg-Jiu, Salvamont Gorj, Primăria Baia de Fier, Primăria Novaci, Agenţia pentru Protecţia Mediului Gorj, ş.a.