Facebook: https://www.facebook.com/asafci.iasi
Website: www.asafci.ro

ASAFCI este o organizatie studenteasca reprezentativa la nivelul Facultatii de Constructii si Instalatii din cadrul Universitatii Tehnice “Gheorghe Asachi” din Iasi.
In luna aprilie, ASAFCI numara 120 de membrii din care implicati in activitatile si proiectele organizatiei, in mod constant, aproximativ 50 membri. La nivelul centrului universitar Iasi colaboram cu numeroase ONG-uri impreuna cu care organizam diverse activitati de voluntariat: conferinte (Intalnirea Academica si Culturala a Studentilor din Ingineria Civila, Conferinte Educationale Gratuite), activitati culturale( Festivalul Studentilor Ieseni- Festudis, Festivalul UNIFEST, Zilele Voluntarului Iesean), numeroase actiuni cu caracter social ce tin strans de zona universitara.
Pe plan national, ASAFCI este membra a Uniunii Studentilor din Romania cu care colaboreaza in organizarea de actiuni precum: dezbateri pe tema statutului studentului, pe tema legii educatiei si chestionare legate de probleme sociale si educationale ale studentilor din Romania.
De asemenea ne implicam si in organizarea proiectului national al Uniunii Studentilor din Romania, USR-Summer Camp, proiect ce se desfasoara in sezonul estival la Costinesti si in cadrul caruia studentii sunt integrati in diverse activitati cu rol de stimulare a implicarii in actiuni de voluntariat.