Facebook: https://www.facebook.com/ATEFS.IASI

Asociatia Tinerilor din Educatie Fizica si Sport are ca scop promovarea sportului ca metodă de dezvoltare personală şi educaţie non-formală a tinerilor şi a altor categorii de vârstă. Aceasta asociatie a fost fondata in anul 2003, atunci inactiva,pana in anul 2010 cand un grup de studenti au reusit sa o faca din nou prezenta printre studenti. Pentru atingerea scopului propus, asociaţia are următoarele obiective:
1. Folosirea sportului ca metoda de integrare sociala
2. Promovarea tinerelor talente in sport si domenii colaterale
3. Organizarea de cursuri si stagiilor de pregatire pe diverse domenii
4. Dezvoltarea lucrului in echipa
5. Implementare de proiecte pentru diversificarea activitatilor studentilor Facultatii
6. Dezvoltarea contactelor şi parteneriatelor cu diferite instituţii.
ATEFS este membra a federatiei USR ( Uniunea Studentilor din Romania ) din Martie 2010, ceea ce ne-a adus in contact cu organizatii studentesti cu experianta si proiecte pe plan national precum Unifest, USR Summer Camp, etc. Pana la ora actuala, membrii ATEFS au asigurat organizarea competitiilor sportive studentesti, si nu numai, atat local, cat si national (Brasov, Constanta). De asemenea suntem prezenti la diferite traininguri si workshop-uri pe teme incepand de la team-building si managementul organizatiilor, pana la managementul proiectelor.
Din 2009 pana in ziua de astazi avem peste 30 de proiecte desfasurate individual si in colaborare cu CCS, USR si ONG-uriledin Romania. Printre acestea avem proiecte care le desfasuram in fiecare an cum ar fi: “Mos Craciun in Trening” (actiune caritabila in randul elevilor buni la invatatura si la sport); “Sport Show” ( expozitie de echipament sportiv); “Dragobete la ATEFS”; “Balul Bobocilor”; “UNIFEST-SPORT”; “Curs de Inteligenta Emotionala” in colaborare cu revista Fitzuica”; “Cum sa acorzi primul ajutor” in colaborare cu SMURD si Club Rotaract Iasi Copou, Campionatul “Olimpyc Games” la festivalurile studentesti cum ar fi: FestudIS, Unifest si G Fest.
ATEFS in 2012 a participat cu 2 membrii la proiectul international “”We are Overcoming the obstacles with democracy” Turkey-Ankara, a obtinut 10 locuri pentru tabere studentesti in colaborare cu USR la mare(costinesti) la munte(Brasov) si in Grecia statiunea Paralia katerini.

ATEFS a pregatit membrii pentru ca acum sa avem reprezentanti in Consiliul Facultatii si in Senatul Universitatii iar in Federatia nr.1 din Romania (USR) avem reprezentant Director National Sportiv. In momentul de fata ATEFS are inscrisi 60 membri. Pentru atingerea scopului şi obiectivelor propuse, asociaţia poate desfăşura activităţi economice adiţionale scopului patrimonial pentru care a fost constituită.