Facebook: https://www.facebook.com/PaginaGIBCluj

Organizaţia studenţească, non-profit, apolitică, Grupul de Iniţiativă Basarabeană Cluj (GIB), a fost înfiinţată în ianuarie 2006, fiind reprezentată de către elevi şi studenţi basarabeni şi bucovineni care îşi fac studiile în Cluj-Napoca. Scopul organizaţiei este de a ajuta elevii şi studenţii de etnie română să se încadreze mai uşor în societatea românească, unde se afirmă şi se promovează tot mai mult şi mai mult valorile europene. Totodată, este relevant faptul că tenta educativ-cognitivă a multor activităţi desfăşurate de către membrii organizaţiei, ajuta la promovarea unor importante valori culturale, precum si la o comunicare mai eficientă atât în cadrul, cât şi în afara organizaţiei.

GIB Cluj organizează în fiecare an training-uri şi dezbateri pe diferite teme, desfasurează minim 2 proiecte culturale pentru răspândirea unor importante tendinţe culturale ale Republicii Moldova in cadrul diversităţii clujene,unde fiecare este binevenit să-şi expună şi să-şi susţină punctul de vedere, elevii şi studenţii având posibilitatea să se cunoască mai bine, să comunice, să facă schimb de idei si experienţe acumulate.