Societatea Studentilor Medicinisti din Craiova (SSMC) este o organizatie democratica, profesionala, apolitical,non-guvernamentala si non-profit ce isi desfasoara activitatea atat in sensul promovarii si apararii intereselor profesionale, sociale si culturale ale studentilor Facultatii de Medicina din cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie din Craiova cat si in favoarea propagandei medicale si culturale in randul populatiei.
Misiune
• facilitarea accesului studenţilor în medicină la informaţii de interes general şi profesional;
• promovarea educaţiei medicale;
• promovarea culturii şi a tradiţiilor românesti în rândul populaţiei;
• responsabilizarea populaţiei în vederea îmbunătăţirii stării de sănătate proprii;
• promovarea şi apărarea drepturilor omului;
• încurajarea cercetării ştiintiice şi a pregătirii profesionale a studenţilor în medicină;
• apărarea drepturilor intelectuale ale studenţilor în medicină ;
• promovarea unei stări de bine fizice şi mentale în rândul populaţiei generale prin promovarea unui stil de viaţă sănătos;
• facilitarea comunicării între studenţii în medicină şi mediul academic universitar.

SCOPE, SCOME & SCORE -Programul de schimburi studentesti ofera studentilor medicinisti o experienta unica de invatamant si culturala, in plus fata de curricula medicala reglementara. De asemenea, ajuta sa extinda intelegerea studentilor in ceea ce priveste situatia medicala si sociala din diferite tari.
Misiunea acestor doua departamente este sa promoveze cooperarea in randul studentilor medicinisti si personalul medical din intreaga lume, creand astfel o interactiune multiculturala, prin facilitarea schimburilor internationale.
Programele de schimburi dureaza o luna, iar limba in care acestea se desfasoara este engleza sau limba tarii gazda. In timpul programului, studentii lucreaza sub indrumarea unui tutore, interactioneaza cu alti studenti straini, au ocazia de a lucra in cadrul departamentelor clinice sau preclinice, participa la programul social organizat de Comitetele Locale.
SCORA- Departament infiintat in cadrul IFMSA, cu activitati care sunt proiectate si orientate sa dezvolte cultura si educatia medicala a studentilor care urmeaza facultati cu profil medical. Departamentul de Educatie Medicala din cadrul Societatii Studentilor Medicinisti Craiova, prin proiectele sale, ofera studentilor la medicina sansa de a se dezvolta atat pe plan profesional cat si pe plan cultural.
1.TransMed

2. Conferinta Internationala pentru Studenti si Tineri Medici Craiova
3. Zilele Educatiei Medicale
4. Breaking the silence.

Departamentul SCORA se ocupa cu sanatatea reproducerii si are ca scop principal preventia, prin educatie, a raspandirii HIV/ SIDA si a bolilor cu transmitere sexuala. Prin actiuni de voluntariat (programe de educatie a sanatatii reproducerii in licee; impartirea de pliante si prezervative; vizitarea copiilor infectati cu HIV etc) studentii medicinisti vor incerca sa sporeasca preocuparea publicului larg, in special a tinerilor, in privinta problemelor de sanatate a reproducerii.
1. Scora in licee
2. WAD(World AIDS Day)
3.Campania de testare HIV/SIDA
4. Candle Light Memorial – Ziua lumanarilor aprinse
5. Mr. and Mrs. BreastTestis.

SCOPH reuneste student la medicina din toata lumea pentru a invata, a dobandi abilitati, a coopera, a explora si a face schimb de idei atunci cand vine vorba de abordarea tuturor problemelor legate de sanatate la nivel mondial, politici de sanatate, promovarea sanatatii si activitati de aducatie in acest sens.
Proiecte in cadrul departamentului:
1. Sanatate rurala 14. Parkinson Disease
2. Ziua inimii 15. Ziua Mondiala a Rinichiului
3. Iubeste ti Inima 16. Sport pentru Sanatate
4. No Tobacco 17. Sanatate pentru frumusete
5. Teddy Bear Hospital 18. Save your life! Clean your hands!
6. Sanatate in pasi de dans 19. Antidrog
7. Micii Sanitari 20. Cancerul
8. Doneaza sange! Fii erou! 21. Hepatita
9. Cancerul de san 22. Oncohelp
10. HPV si Cancerul de col 23. Anti TB
11. Alimentatie Sanatoasa 24. Smile X
12. Ziua Diabetului 25. Sanatate mintala
13. Road Safety 26. Orphanage Initiative Romania

SCORP- Departamentul pentru Drepturile Omului si Pacea luat fiinta ca un raspuns la provocarile aduse de o atitudine discriminatore. Uneori, lipsa de informatie si de interes atrage dupa sine prejudicierea unor persoane ce ajung sa fie discriminate.
1. Vizita saptamanala la Azilul de Batrani “Sfanta Maria”

2. Ziua mondiala a Drepturilor Omului.

Diviziile de suport
Information Technology (IT)
Se ocupa cu realizarea materialelor de promovare si informare, intretine si actualizeaza informatiile despre societate si activitatile desfasurate din directoarele web, intretine un grup de socializare cu majoritatea studentilor.

Public Relations (PR)
Coordoneaza interactiunea SSMC cu mass-media, asigura support pentru organizarea evenimentelor sociale, promoveaza studentii UMF prin distribuirea de postere, pliante, invitatii pentru seara medicine, se ocupa cu mediatizarea Balului Bobocilor.
Training
Ofera studentilor baza necesara pentru o activitate de succes in dezbateri, discurs public, o comunicare verbala si non-verbala eficienta, fund-raising, leadership etc.