Preluarea Președinției Române a Consiliului Uniunii Europene

Conferința finală – Preluarea Președinției Române a Consiliului Uniunii Europene

Un grup de 7  interni din cadrul Programului Oficial de Internship al Guvernului României au organizat vara aceasta mai multe sesiuni de informare cu privire la rolul pe care o să îl joace România  odată cu preluarea în anul 2019 a Președinției Consiliului Uniunii Europene.

Prima dintre aceste dezbateri a fost organizată chiar în cadrul proiectului nostru, SummerCamp by USR, acolo unde mai mulți voluntari ai Uniunii, precum și tineri participanți în taberele studențești au aflat informații despre oportunitățile, dar și despre responsabilitățile care ne revin odată cu preluarea Președinției.

Astăzi, în incinta Palatului Victoria, a avut loc conferința finală a proiectului, evenimentul bucurându-se de prezența Ministrului delegat pentru Afaceri Europene, Domnul Victor Negrescu, Secretarul de Stat din partea Secretariatului General al Guvernului, Domnul Radu Puchiu, de numeroși reprezentanți ai mediului academic, precum și a reprezentanților din partea instituțiior și organizațiilor de resort.

Printre speakeri s-a aflat și Președintele USR, Alin Grigore, care a evidențiat importanța implicării tinerilor în pregătirea unui eveniment atât de important pentru țara noastră, cât și responsabilitatea pe care o poartă aceștia în transmiterea și informarea corectă a cetățenilor români.

”I-am susținut pe interni și mi-a plăcut ideea încă de când ne-am întâlnit pentru prima oară cu aceștia, moment în care ne-au și prezentat efectiv ce au de gând să facă. Zis și făcut. Organizarea primei sesiuni de informare chiar în cadrul SummerCamp by USR, proiectul nostru drag de la malul mării a fost un adevărat motiv de bucurie pentru noi și pentru participanți, care s-au declarat încântați de oportunitatea inedită ce le-a fost oferită în cadrul unei tabere studențești.
Cred cu tărie că este nevoie de mai multe inițiative de acest fel, pentru ca oamenii să înțeleagă cu adevărat ce reprezintă Uniunea Europeană, să înțeleagă diferențele dintre Consiliul Europei și Consiliul Uniunii Europene, să înțeleagă cum ne poate ajuta UE, dar și valorile pe care această Uniune de state le promovează și le respectă. În altă ordine de idei, organizarea conferinței finale de astăzi, a fost mai mult decât benefică, întrucât la ea au participat demnitari și reprezentanți ai unor instituții care au putut să ne ofere informații concrete despre stadiul în care ne aflăm, dar și ce anume urmează să se întâmple în vederea preluării Președinției române a Consiliului Uniunii Europene.” , Alin GRIGORE, Președintele Uniunii Studenților din România.

”Proiectul Pregătirea Președinției române a Consiliului Uniunii Europene a reprezentat o provocare, dat fiind faptul că timpul aferent organizării nu a fost foarte îndelungat, dar și o oportunitate, deoarece am avut ocazia să realizez sesiuni de informare și să diseminez cunoștințele, pe care le dețin despre Uniunea Europeană, unui număr de peste 120 de persoane care au participat la campania de informare. Conferința pe care am organizat-o astăzi a reprezentat rezultatul muncii depuse de-a lungul ultimelor 6 săptămâni. A fost o onoare să cooperăm cu Uniunea Studenților din România care și-a arătat sprijinul față de inițiativa noastră și care ne-a permis accesul în cadrul SummerCamp by USR în vederea realizării unei sesiuni de informare la care au participat aproximativ 60 de tineri studenți.”, declară Georgiana Marcu, unul dintre inițiatorii proiectului.

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească din țară, reunind un număr de 107 organizații din 17 centre universitare.  Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități.
Uniunea Studenților din România este reprezentată în Consiliul Economic și Social al României.

Contact:

Alin GRIGORE

Președinte

Uniunea Studenților din România (USR)

alin.grigore@uniunea.ro