Președintele USR la consultările prezidențiale

Uniunea Studenților din România (USR) a fost prezentă la consultările dintre Președintele României Klaus Iohanis și Societatea Civilă

Președintele Uniunii Studenților din România (USR), Alexandru Bîndar a fost prezent ieri la discuțiile dintre Președintele României Klaus Iohanis și Societatea Civilă. În numele studenților, Uniunea Studenților din România a solicitat domnului Președinte să nu facă niciun compromis în alegerea primului ministru și în speță a noului Guvern. Mai mult, solicitările studenților vizează constituirea unui Guvern format din experți, profesioniști în domeniul pe care îl reprezintă, persoane integre, fără antecedente penale, capabili să conducă un plan de reformă.

O altă solicitare din partea studenților a fost aceea că este nevoie de consultări periodice a Societății Civile, nu doar atunci când se petrec accidente tragice și când cetățenii decid sa iasă în stradă să îsi manifeste nemulțumirile.

La nivel de reformă, din partea reprezentantului USR s-a solicitat alocarea a 6 % din PIB pentru Educație, același procentaj și pentru Sănătate și 3 % pentru cercetare.

În urma discuțiilor de ieri, Președintele Klaus Iohanis a transmis reprezentanților Societății Civile că va convoca la începutul săptămânii viitoare o noua sesiune de dialog în vederea luării unei decizii cu privire la solicitările care i-au fost transmise.

Din solidaritate pentru victimele incendiului din clubul Colectiv, pentru cei plecați dintre noi și pentru cei care în momentul de față se luptă să se recupereze în spitale, studenții au ieșit și aseară în stradă, să comemoreze tragicul incident și să-și exprime compasiune și sprijinul.

Preşedinte

Uniunea Studenților din România