Reprezentanții Studenţilor vă așteaptă la RIUF București

În perioada 14-15 martie, Uniunea Studenţilor din România va fi singura federație studențească ce va fi prezentă la Sala Palatului, la cel mai mare târg al universităţilor românești şi din străinătate, târg desfășurat în București.

Romanian International University Fair este locul în care viitorii studenţi pot descoperi numeroase universități, atât din România, cât și din străinătate. Tot în cadrul acestui târg, cei interesați pot afla pașii pe care trebuie să îi urmeze în vederea admiterii la una dintre universitățile expozante. Cu alte cuvinte, RIUF este singurul târg în cadrul căruia toate universităţile de prestigiu se află pentru două zile în acelaşi loc, tinerii având acces la informațiile necesare și la oportunități unice.

Acest eveniment de amploare este o prioritate pentru Uniunea Studenţilor din România, drept pentru care, în acest weekend, puteţi afla mai multe informaţii despre activităţile şi programele federației la standul amplasat la Sala Palatului, chiar în cadrul RIUF.

Încă de la înfiinţare, USR a sprijinit studenţii în demersurile lor de a face performanţă, fie că vorbim de performanță în România sau înafara granițelor țării. În acest scop, USR este aproape de tinerii care aleg să studiezi în marile universităţi din Europa, invitându-i pe aceștia ca după finalizare studiilor sa revină in România.

Prin numeroasele workshop-uri, training-uri, sesiune de consiliere în carieră şi programele de dezvoltare desfăşurate atât în capitală, cât şi la nivel naţional, USR a contribuit la dezvoltarea temeinică a tinerilor care aleg să urmeze cursurile unei instituţii de învăţământ superior. Fie că vorbim despre Academia de Training, Congresul Studenţilor, Gala Studentului, ori despre Summer Camp USR şi Festivalul UNIFEST, toate aceste programe sunt menite să vină în întâmpinarea şi sprijinul studenţilor români din întreaga lume. Participarea la RIUF este încă o dovadă a faptului că USR se implică activ în dezvoltarea României prin programele desfăşurate în acest sens.

Uniunea Studenţilor din România este o federaţie la nivel naţional, cu membri în 20 de centre universitare. Scopul statutar este acela de a reprezenta, promova şi apară drepturile studenţilor, în raport cu actorii relevanţi la nivel naţional, în special cu Ministerul Educaţiei Naţionale, Ministerul Tineretului şi Sportului, Parlamentul, Guvernul, Preşedinţia României, precum şi Municipalităţi şi Universităţi. USR este reprezentată în Consiliul Economic şi Social din România.