Românii au ieșit în stradă! Studenții sunt cu voi!

Uniunea Studenților din România (USR) se declară solidară în fața evenimentelor care au avut loc în ultima perioadă la nivel național.

Ne arătăm compasiunea și sprijinul fața de victimele si ranitii incendiului din clubul Colectiv cât si fata de familiile acestora și totodată sprijinim mișcarea organizată la nivel național alăturându-ne românilor din stradă!

Nu putem sta indiferenți la evenimentele care se petrec în toată țara zilele acestea, născute pe fondul unei tragedii greu de descris în cuvinte!

Incendiul care s-a produs zilele trecute ne-a demonstrat că trebuie să luăm atitudine și trebuie să condamnăm corupția din România înainte de a se mai produce un alt eveniment nefericit.

Comunicăm pe această cale că toate activitățile ce urmează să aibă loc în cadrul Festivalului UNIFEST, desfășurat în perioada 4-17 noiembrie vor avea ca principal scop sprijin material pentru victimele incendiului și familiile acestora, prin strangere de fonduri în cadrul acestora.

Totodată, ne vom concentra pe campanii umanitare prin stimularea și mobilizarea studenților să doneze sânge, încercând sa ducem și o campanie de conștientizare prin cursuri de prim ajutor.

UNIFEST 2015 este ediția care nu va mai funcționa pe tradiționalul slogan ”distracție gratis, nu degeaba”, mesajul pe care îl vom transmite pe tot parcursul evenimentului fiind un apel la solidaritate și compasiune!

Nu neglijăm și faptul că sistemul care ne guvernează trebuie să ia în calcul că tinerii trebuie să conteze spre buna funcționare a tuturor mecanismelor statului și facem apel la cooptarea și consultarea noastră în toate politicile care se formulează în context național și internațional!

Transmitem sincere condoleanțe familiilor îndurerate în urma acestui tragic eveniment, compasiune și sprijin față de cei care se luptă să traiască în spitale și ne arătăm solidaritatea fața de mișcările maselor de la nivel național!

#coruptiaucide

#studentiisuntcuvoi