Schimbarea pleacă din Piața Universității

Uniunea Studenților din România (USR) s-a alăturat pe 4 noiembrie manifestanților din Piața Universității din București. Prezența studenților, într-un grup organizat în semn de solidaritate și compasiune față de victimele tragicului incident din clubul Colectiv si a familiilor îndurerate cât și mesajele tranșante ale acestora scandate la unison, au nascut un fenomen similar celui din anul 1990, cand promotorul mișcării a fost Liga Studenților.

Mesaje precum ”N-am ieșit afară să dăm jos Guvernul, am ieșit afară să schimbăm SISTEMUL”, „Corupția ucide”, „Studenții sunt cu voi”, au facut ca manifestanții din Piața Universității să se coaguleze în jurul studenților astfel încât aceste mesaje să se facă mai bine auzite și mai mult de atât, să se facă întelese!

Mâine vom fi mai mulți, mai mulți studenți vor fi prezenți în Piața Universității pentru că vom merge în cămine și ne vom chema colegii și prietenii în stradă să susținem schimbarea sistemului pentru ca România să fie Guvernată în primul rând de principii sănătoase!

Tot mâine, vom cere  deschiderea balconului Universității din București, simbol al liberei exprimări si al conștiinței studenților, din dorința de a demonstra că nu am uitat cum la rândul lor, cei care au avut puterea schimbării, nu au ezitat să lupte și că nici noi nu vom ezita să o facem!

Îndemnăm studenții să ni se alăture și să nu rămână indiferenți întrucât schimbarea stă în fiecare dintre noi!

Preşedinte

Uniunea Studenților din România