Se schimbă Legea Educației. Uniunea Studenților din România începe consultările în țară.

În urma numeroaselor modificări pe care Legea Educației le-a suferit de-a lungul celor șapte ani de existentă, a deficiențelor sistemului educațional românesc, precum și în urma constituirii Consiliului Consultativ al Ministerului Educației Naționale pentru îmbunătățirea politicilor educaționale și elaborarea unui nou cadru legislativ privind sistemul educațional românesc, Uniunea Studenților din România a decis lansarea unor serii de consultări și dezbateri prin intermediul Campaniei Comment.

Drept urmare, marți, 7 august, la sediul Uniunii Studenților din România, a avut loc o primă întâlnire a grupului de lucru educațional la care au participat studenți din cadrul a cinci Universități bucureștene.

În urma discuțiilor, s-au identificat mai multe aspecte și problematici cu care beneficiarii sistemului educațional se confruntă, dintre care amintim: consilierea în carieră și abandonul universitar, formarea și evaluarea cadrelor didactice, modalitățile de admitere în cadrul ciclurilor superioare de învățământ, modalitățile de evaluare ale studenților, definirea domeniilor strategice, angajabilitatea în domeniu, precum și alte situații punctuale.

Consultările vor continua atât în București, cât și în țară, astfel încât la următoarea întâlnire a Consiliului Consulativ al Ministerului Educației Naționale pentru îmbunătățirea politicilor educaționale și elaborarea unui nou cadru legislativ privind sistemul educațional, la care suntem prezenți ca invitați permanenți să venim cu o serie de propuneri concrete.

M-am bucurat tare mult să văd cum în ciuda faptului că este vacanță și majoritatea studenților sunt plecați din oraș, la prima întâlnire pe care am organizat-o au fost prezenți studenți din cadrul Universității din București, Academiei de Studii Economice, Universității Tehnice de Construcții București, Universității de Medicină și Farmacie ”Carol Davila” București și Universității Româno-Americane, reușind astfel să ne formăm o imagine de ansamblu asupra problemelor punctuale cu care se confruntă mediul universitar, dar și cel preuniversitar. Prin intermediul celor 108 organizații membre USR care acoperă aproape toate domeniile educaționale din țară, precum și prin intermediul colegilor cu experiență în consilii, senate, consilii de administrație sau diverse comisii educaționale, ne dorim să aducem un aport considerabil la elaborarea noii legi. Ne propunem așadar, ca următoarea lege să fie una predictibilă și realistă, dar mai ales să vină în ajutorul tuturor beneficiarilor sistemului educațional.”,  Alin Grigore președintele Uniunii Studenților din România.

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească din țară, reunind un număr de 108 organizații din 17 centre universitare.  Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități. Uniunea Studenților din România este reprezentată în Consiliul Economic și Social al României.

Alin GRIGORE

Președinte

Uniunea Studenților din România (USR)

alin.grigore@uniunea.ro