Stagii plătite, educație de calitate și fonduri europene

Uniunea Studenților din România a participat luni, 28 octombrie, la o întâlnire la sediul Guvernului pe 3 teme majore ce îi vizează în mod direct pe studenți: stagii de internship plătite, finanțarea educației, fondurile europene destinate tinerilor.

La întâlnirea cu reprezentanții studenților au participat Corneliu Vișoianu – consilierul Primului-Ministru Victor Ponta, Gigel Paraschiv – Secretar de Stat al Ministerului Educației Naționale, Alin Mitrică – Secretar de stat al Ministerului Fondurilor Europene și Irinel Ciocioc consilierul Ministrului Tineretului și Sportului.

În urma solicitării depuse de USR la Guvern, privind nemulțumirea față de actuala formă a Acordului de Parteneriat dintre Guvernul României și Comisia Europeană referitor la cadrul financiar multianual 2014-2020, reprezentanții Ministerului Tineretului și Sportului și ai Ministerului Fondurilor Europene au propus crearea unui grup de lucru pe lângă MTS cu scopul de a consulta și informa tinerii, prin organizațiile studențești și de tineret cu privire la întreg mecanismul fondurilor europene. Prima întâlnire va avea loc în 10 zile, la convocarea MTS, în cadrul Consiliului Național pe Probleme de Tineret. Ne-am exprimat încă o dată intenția de a solicita un Domeniu Major de Intervenție dedicat exclusiv tinerilor.

Uniunea Studenților din România a mai propus în cadrul întâlnirii elaborarea unui plan pentru creșterea alocațiilor de la bugetul de stat destinate învățământului superior, cercetării și inovării, în vederea respectării legislației și atingerea pragului de 6% din PIB pentru educație. Pentru acest lucru, USR cere în primul rând Ministerului Educației Naționale să solicite de la bugetul de stat alocarea procentului de 6% din PIB astfel încât, eforturile depuse și solicitările făcute de noi să aibă un sens.

Tot luni, Uniunea Studenților din România a dus la Guvern și proiectul de lege a internshipului propus de USR în luna mai (http://internship.uniunea.ro/), proiect ce dorește reglementarea stagiilor de practică făcute în perioada studenției, astfel încât acestea să fie remunerate și recunoscute ca vechime în muncă/specialitate. Toți cei prezenți s-au arătat deschiși propunerii de a ne coordona eforturile în vederea îmbunătățirii proiectului și adoptării ulterioare în Palament.

Rolul nostru este să ne asigurăm că factorii de decizie, în frunte cu Guvernul României, recunosc studenții, absolvenții și tinerii ca fiind o prioritate și drept urmare asigură o finanțare adecvata și un cadru legislativ cuprinzător pentru dezvoltarea acestora.

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federaţie studenţească din România şi cuprinde 87 de asociații studențești și de tineret din toată țara, apărând drepturile acestora în raport cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Guvernul României, Parlamentul României. USR face parte din Consiliul Economic și Social, organ consultativ pe proiecte de acte normative inițiate de Guvern sau propuse de membri ai Parlamentului.

pr@uniunea.ro