Strategia de Tineret depinde și de TINE!

Ediția de anul acesta din 18 mai a Congresului Studenților din România a urmărit și a identificat problemele cele mai importante cu care se confruntă tinerii din România, iar măsurile întreprinse de Uniunea Studenților din România până în prezent, au ca scop dezvoltarea unui nou model de societate pentru tineri. USR continuă să se implice în rezolvarea problemelor cu care se confruntă tinerii, venind în sprijinul Ministerului Tineretului și Sportului susținând elaborarea și aplicarea unei strategii de tineret menită să asigure tinerilor oportunități egale și condiții adecvate de dezvoltare personală și profesională. Încurajăm implicarea activă a tinerilor din România în dezbaterea acestei strategii folosind adresa oficială la care pot fi trimise observații:strategietineret@mts.ro

Pe data de 27 iulie 2013, în Costinești sub umbrela proiectului marca USR numit Strategia de Tineret depinde și de TINE a avut loc un eveniment cu privire la Strategia Națională în Domeniul Tineretului, propusă de Ministerul Tineretului și Sportului. Evenimentul a înglobat 4 ateliere bazate pe cei 4 piloni ai strategiei, finalizandu-se cu o dezbatere la care au participat 20 de reprezentanți de organizații studențești din toate regiunile României.

Peste 1000 de tineri au sărbătorit luni, 12 august- Ziua Internaţională a Tineretului la Costinești. Tinerii prezenți la mare au luat contact cu „Opinion Boulevard”, proiect de educaţie non-formală, prin intermediul căruia şi-au susţinut ideile privind priorităţile şi problemele cu care se confruntă tinerii din România.

12 august- Ziua Internaţională a Tineretului a fost marcata și de Ministerul Tineretului şi Sportului, care a lansat în dezbatere publică „Strategia Naţională pentru Tineret 2014 – 2020”. Această Strategie îşi propune să identifice şi să prioritizeze direcţiile de acţiune, astfel încât să poată fi constatate evoluţii pozitive în domenii precum: munca şi antreprenoriat, cultură şi educaţie non-formală, sănătate, sport şi recreere, participare şi voluntariat.

Știați că Strategia Națională pentru Tineret 2014-2020 cuprinde printre altele că…?

HPIM0202.JPG

HPIM0202.JPG HPIM0202.JPG