Studenții cer retragerea Ordonanței de Urgență de modificare a Legii Educației Nationale

Uniunea Studenților din România solicită retragerea imediată a OUG 92/2012, votată marți 18 decembrie și publicată în Monitorul Oficial miercuri, 19 decembrie. Ordonanța cuprinde o serie de modificări ce desfiinteaza cadrul legal de delimitarea a spatiului universitar de cel politic, ceea ce poate avea consecințe grave, de la limitarea autonomiei universitare la politizarea învățământului superior.

USR a susținut întotdeauna delimitarea spațiului universitar de cel politic, pentru ca universitățile din România să fie independente, transparente și să nu depindă de schimbările de pe scena politică românească.

Prin această ordonanță 92/2012, se elimina Art.215 din LEN 1/2011, care asigură incompatibilitatea între o funcție de conducere sau de demnitate publică și cea de rector, și de asemenea incompatibilitatea între funcția de rector și cea de conducere în cadrul unui partid politic, pe perioada exercitării mandatului, ceea ce înseamnă că universitățile vor fi conduse de politicieni, oameni care sunt ghidați de interesele de partid și care nu pot asigura independența reală a instituțiilor superioare de învățământ.

Totodată, prin prezenta ordonanță se abrogă și prevederea conform căreia este interzisă după împlinirea vârstei de pensionare, ocuparea oricărei funcții de conducere în universități de stat, particulare și confesionale, cu excepția mandatelor în exercițiu la data intrării în vigoare a prezentei legi. De asemenea, se adaugă un nou articol prin carepersonalul didactic poate ramane în funcţie până la 3 ani peste vârsta de pensionare, la cerere și poate conduce doctorate fara co-tutelă, ceea ce limiteaza posibilitățile cadrelor didactice mai tinere.

În privința modificărilor aduse Consiliului ARACIS, suntem de părere că reorganizarea și procedura de selecție a membrilor Consiliului, ar trebui discutată în prealabil și cu partenerii sociali, pentru a face o radiografie a acestei instituții și a modului său de funcționare până în prezent.

Considerăm că prevederile ordonanței nu reglementează niște situaţii justificat extraordinare, de urgență, ci aduc modificări fundamentale în Legea Educatiei Naționale, care ar trebui dezbatute cu reprezentanții studenților și profesorilor, cu ONG-urile, dar și în Parlament.

Emitent: Uniunea Studenților din România