Studenții din România cer transparență și dialog din partea Ministrului Educației Naționale

Uniunea Studenților din România taxează declarația Ministrului Educației Naționale, Ecaterina Andronescu, conform căreia studenții ar trebui să fie implicați în departamentele și structurile partidului.

„Cred că trebuie să ne formăm oamenii pregătiți pentru a construi viitorul. Da, cred că trebuie să aducem în departamentele noastre, să aducem în structurile noastre, oameni care au ce spune: tineri corporatiști, studenți. Să îi chemăm alături de noi, să discutăm cu ei, să îi implicăm în ceea ce vrem noi să facem pentru societatea românească”, a afirmat Ecaterina Andronescu la Congresul Partidului Social Democrat.

Declarația a venit în contradicție cu acțiunile doamnei ministru din luna mai, aceasta refuzând dialogul și ignorând părerile a peste zece mii de studenți. Așa cum am menționat în comunicatul lansat în urma Congresului Studenților din România, doamna Ecaterina Andronescu nu a onorat invitația Uniunii Studenților din România de a participa la dialog cu reprezentanții studenților din țară. Mai mult decât atât, deși aceasta a fost contactată de mai multe ori, nu a răspuns la solicitările noastre în vederea prezentării și soluționării rezoluțiilor care au reieșit în urma plenarei la care au participat studenți din toate colțurile țării.

În ciuda faptului că în luna martie, a avut loc o întâlnire între delegația Uniunii Studenților din România și doamna ministru, unde s-au supus atenției o serie de probleme relevante, măsurile în vederea soluționării acestora au întârziat să apară.

Subliniem importanța dialogului între factorii politici și societatea civilă și solicităm deschiderea acestora spre nevoile studenților și prioritizarea educației. Sperăm ca declarațiile și planurile doamnei ministru să se reflecte și în relația dintre instituții și Uniunea Studenților din România, astfel încât, aceasta să fie consultată în vederea deciziilor care vizează în mod direct studenții.

Pentru a deveni o societate dezvoltată și în ton cu secolul în care ne aflăm, este necesar să ne concentrăm resursele către obiective realiste de viitor prin ascultarea și înțelegerea vocii studenților.

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească din țară, reunind un număr de 110 organizații din 17 centre universitare.  Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități.