Studenții discută cu liderii europeni despre viitorul României!

La sediul Uniunii Studenților din România (USR) a avut loc joi, 23 martie, o întâlnire cu europarlamentarul și liderul unui important grup parlamentar în Parlamentul European, Manfred Weber.

Acesta a adresat o invitație federației noastre de a discuta despre evenimentele recente din România, despre lupta anti-corupție, despre viitorul României și al Europei, Brexit, dar și despre nevoile studenților și tinerilor din România. Europarlamentarul a vrut deasemenea să afle părerea studenților cu privire la protestele generate după adoptarea OUG 13, în contextul în care Uniunea Studenților din România și-a exprimat public susținerea protestelor încă de la început.

Reprezentanții USR prezenți la întâlnire au subliniat importanța apărării principiilor statului de drept în România și de asemenea au punctat care sunt problemele de care trebuie să ne ocupăm în perioada următoare, reducerea șomajului în rândul tinerilor, finanțarea corespunzătoare a educației, asigurarea de oportunități pentru tineri.

În decursul acestei săptămâni, Manfred Weber a avut mai multe întâlniri cu oficiali, printre care o întrevedere cu președintele țării, Klaus Iohannis.

”Faptul că am avut ocazia de a sta la aceeași masă cu lideri ai Uniunii Europene, nu poate decât să ne bucure și să ne facă să privim cu optimism spre viitor.
Printre subiectele atinse s-au numărat lupta anticorupție din România, viitorul Uniunii Europene, viitorul României în acest context, dar și diferite probleme ale studenților și tinerilor în general.
Din punct de vedere economic, concluzia a fost că ar trebui reglementate mult mai bine schimburile economice internaționale. O problemă actuală a Uniunii Europene este reprezentată de comerțul cu țările mari și foarte mari, cum ar fi China, India, țări unde puterea de muncă este foarte ieftină, iar economia țării respective este bazată în mare parte pe exportul către țările membre ale Uniunii Europene. În aceeași măsură, economia multor țări este puternic afectată întocmai de dispariția întreprinderilor mici și mijlocii.
În ceea ce privește educația, mai precis a mobilităților studențești Erasmus, un alt subiect al discuției, domnul Weber a venit cu ideea finanțării diferențiate a studenților, în funcție de gradul de dezvoltare economică a țării gazdă. Această soluție este cel puțin interesantă, mai ales în contextul în care mulți studenți români plecați cu Erasmus au probleme financiare în a se întreține.
Este clar și de necontestat faptul că educația, mai exact calitatea actului educațional crește în conformitate cu dezvoltarea economică a acelei țări.”, Alin Grigore, Președintele Uniunii Studenților din România (USR).

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească din țară, reunind un număr de 105 organizații din 17 centre universitare.  Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități.

Contact:

Alin GRIGORE

Președinte

Uniunea Studenților din România (USR)

alin.grigore@uniunea.ro