Studenții îngrijorați de afirmațiile Ministrului Educației Naționale

Uniunea Studenților din România (USR) își exprimă îngrijorarea cu privire la afirmațiile Ministrului Educației Naționale, domnul Liviu Pop, care în cadrul unei conferințe de presă a afirmat că își dorește ca toate lucrările de licență din ultimii șase ani de la Facultatea de Drept a Universității din București să fie analizate sub acuzația de plagiat de către CNATDCU și Comisia de Etică a Universității.
Măsura propusă este una discriminatorie întrucât nu este aplicată tuturor universităților din România, iar mai mult de atât, Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) nu are atribuții în acest sens.
De asemenea, este binecunoscut faptul că Facultatea de Drept din cadrul Universității din București are cea mai mare rată de promovare la Barou și în Magistratură, iar acest lucru dovedește un nivel ridicat al calității educației, eliminând astfel multe suspiciuni asupra activității didactice.

“Consider că o astfel de măsură ar fi discriminatorie pentru studenții Facultății de Drept din cadrul Universității din București, neexistând din punctul meu de vedere argumente solide care să conteste calitatea lucrărilor de licență ale acestora.
 Personal, sunt adeptul unui proces de învățare calitativ, cu capacități de evaluare bine definite, iar acest lucru cred că este demonstrat cu vârf și îndesat de rezultatele deosebite pe care studenții le au la admiterea la Barou și nu numai.”, Alin Grigore, Președinte USR.

Asociația Studenților în Drept (ASD) din cadrul Facultății de Drept a Universității din București dorește să precizeze că nu este de acord cu afirmațiile domnului Liviu Pop, Ministrul Educației Naționale, care și-a exprimat dorința ca toate lucrările de licență din ultimii șase ani de la Facultatea de Drept a Universității din București să fie analizate de către Consiliul Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare (CNATDCU) referitor la un potențial plagiat.
În primul rând, pe lângă vădita discriminare care se face în acest caz, nicio altă facultate de Drept nefiind vizată de respectiva măsură, CNATDCU nu prezintă atribuții în acest sens.
În al doilea rând, din discursul domnului Pop nu reies explicit argumente pertinente pentru adoptarea unei asemenea măsuri, ori o motivație care să justifice de ce doar Facultatea de Drept a Universității din București este vizată. În cazul în care dumnealui dorește să evalueze obiectiv calitatea actului educațional din această instituție, ar putea lua ca puncte de reper factori obiectivi, cum ar fi admiterile în profesiile juridice care se susțin după încheierea ciclului universitar și unde, în fiecare an, studenții Facultății de Drept din cadrul Universității din București obțin cele mai bune rezultate, fără îndoială.
Așadar, afirmațiile domnului Pop sunt lipsite de o argumentare temeinică, iar daca în spatele lor se află un interes de altă natura decât una academică, studenții Facultății de Drept din cadrul Universității din București nu vor tolera o asemenea discriminare la adresa lor.” declară Radu Tihon, Vicepreședinte al Asociației Studenților în Drept (ASD).
Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească din țară, reunind un număr de 107 organizații din 17 centre universitare.  Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități.
Uniunea Studenților din România este reprezentată în Consiliul Economic și Social al României.

Contact:

Alin GRIGORE

Președinte

Uniunea Studenților din România (USR)

alin.grigore@uniunea.ro