„SUCCES: Susținerea tinerilor Universitari prin Consilierea pentru o Carieră și o Evoluție profesională de Succes”

logouri

Investeşte în oameni!

Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial
Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 “Investeşte în oameni!”

Axa prioritară nr. 2 ”Corelarea învăţării pe tot parcursul vieţii cu piaţa muncii”

Domeniul major de intervenție 2.1 ”Tranziţia de la şcoală la viaţă activă”

Titlul proiectului: „SUCCES: Susținerea tinerilor Universitari prin Consilierea pentru o Carieră și o Evoluție profesională de Succes

Contract POSDRU/161/2.1/G/141333. Cod SMIS 53256

Subject: Pașii necesari pentru o carieră de SUCCES

nana

Dynamic HR, Uniunea Studenților din România (USR), Uniunea Studenților Academiei de Studii Economice din București (USASE) și European Foundation for Engaged Youth (EFEY) ți-au pregătit în această toamnă proiectul de consiliere profesională SUCCES – Susținerea tinerilor Universitari prin Consilierea pentru o Carieră și o Evoluție profesională de Succes! Iată care sunt beneficiile participării în cadrul sesiunilor de consiliere profesională:

Abilitățile de soft skills cuprind o serie de valori, aptitudini și caracteristici pe care un candidat pe piața muncii trebuie să le dețină și să le dezvolte continuu pentru o evoluțieascendentă în carieră. Cele mai importante sunt: lucrul în echipă, gândirea analitică, creativitatea,  abilitățile de comunicare și persuasiunea. Îți poți dezvolta integral toate aceste abilități și nu numai prin sesiunile de workshopuri oferite gratuit pentru studenții din București prin proiectul SUCCES. Poate că la primele interviuri ai fost timorat, vocea ți-a tremurat și rezultatele nu au fost cele pe măsură. Pentru asta proiectul dezvoltă puternic componenta de soft skills și te ajută, prin oferirea de sugestii, să atragi anagajatorul.

Un alt beneficiu important pe care îl poți obține prin participarea în cadrul grupului țintă este oferit de trainingul care te poate învăța cum să îți construiești un CVcât mai persuasiv, atât din punct de vedere vizual, cât și informațional.

În plus, în cadrul proiectului vei putea completa un test vocațional și vei avea parte de o sesiune de consiliere 1 la 1 cu un psiholog ce îți va oferi un feedback profesionist cu privire la vocațiile și înclinația ta profesională.

Ce condiții trebuie să îndeplinești pentru a participa la următoarea sesiune de consiliere?

• Să fii student la o facultate din București
  • Să fii motivat permanent să cunoști mai multe despre realitățile pieței muncii
  • Să fii interesat să treci printr-un proces complet de orientare în carieră, alături de traineri experți
  • Să îți dorești participarea în cadrul unui stagiu de practică, în completarea studiilor tale
  • Să își dorești ca în urma stagiului de practică să te angajezi în cadrul unei companii partenere proiectului

Te-am convins? Te poți înscrie în grupul țintă la linkul: www.bit.ly/grupSUCCES.

Echipa

Uniunea Studentilor din Romania

www.facebook.com/usr.ro

Proiectul „SUCCES: Sustinerea tinerilor Universitari prin Consilierea pentru o Cariera si o Evolutie profesionala de Succes” este initiat de S.C. Dynamic Human Resources Grup SRL si dezvoltat in parteneriat cu Uniunea Studentilor din Romania, Uniunea Studentilor Academiei de Studii Economice din Bucuresti si European Foundation for Engaged Youth. Proiectul este co-finantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial  Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 „Investeste in oameni!” Axa prioritara nr. 2 „Corelarea invatarii pe tot parcursul vietii cu piata muncii” Domeniul major de interventie 2.1 „Tranzitia de la scoala la viata activa”, Contract POSDRU/161/2.1/G/141333. Cod SMIS 53256.