Investeşte în oameni !

Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial
Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 “Investeşte în oameni!”

Axa prioritară nr. 2 ”Corelarea învăţării pe tot parcursul vieţii cu piaţa muncii”

Domeniul major de intervenție 2.1 ”Tranziţia de la şcoală la viaţă activă”

Titlul proiectului: „SUCCES: Susținerea tinerilor Universitari prin Consilierea pentru o Carieră și o Evoluție profesională de Succes

Contract POSDRU/161/2.1/G/141333. Cod SMIS 53256

Subject: De ce să optezi pentru o sesiune de consiliere și orientare în carieră?

Dynamic HR, Uniunea Studenților din România, Uniunea Studenților Academiei de Studii Economice din București, European Foundation for Engaged Youth au lansat proiectul de consiliere profesională SUCCES – Susținerea tinerilor Universitari prin Consilierea pentru o Carieră și o Evoluție profesională de Succes!

Ești curios să afli câteva dintre punctele esențiale abordate într-o ședință de consiliere vocațională?

De ce ai avea nevoie de consiliere vocațională? De ce ai nevoie de strategii menite să genereze un progres rapid în dezvoltarea ta personală și profesională? Pentru că:

• specialiștii în resurse umane te vor testa cu instrumente profesionale care îți vor spune ce vocație / carieră ți se potrivește cel mai bine
  • vei avea acces la platforma web destinată consilierii tale și la ghidul consilierii profesionale
  • vei afla care este profilul tău vocațional și vei primi recomandări adaptate exact acestuia
  • vei învăța cum să îți scrii CV-ul și cum să te pregătești pentru un interviu cu un angajator
  • vei învăța cum să comunici cu cei din jur, cum să lucrezi în echipă
  • îți vei dezvolta creativitatea, gândirea analitică, coordonarea și organizarea

Testul vocațional pe care îl vei putea face în cadrul sesiunilor de consiliere și orientare în carieră reprezintă unul din cele mai relevente și cunoscute teste vocaționale din lume. După completarea acestuia, vei avea ocazia, într-o sesiune individuală cu un psiholog profesionist să discuți rezultatele acestuia și să afli care sunt zonele spre care îți poți dezvolta cariera într-un mod cât mai eficient. În plus, vei avea parte de o mulțime de joculețe, mini-proiecte și provocări menite să îți testeze toate abilitățile soft.

Te-am convins? Te poți înscrie în grupul țintă la linkul: www.bit.ly/grupSUCCES.

Echipa,

Uniunea Studentilor din România

www.facebook.com/usr.ro

Proiectul „SUCCES: Sustinerea tinerilor Universitari prin Consilierea pentru o Cariera si o Evolutie profesionala de Succes” este initiat de S.C. Dynamic Human Resources Grup SRL si dezvoltat in parteneriat cu Uniunea Studentilor din Romania, Uniunea Studentilor Academiei de Studii Economice din Bucuresti si European Foundation for Engaged Youth. Proiectul este co-finantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial  Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 „Investeste in oameni!” Axa prioritara nr. 2 „Corelarea invatarii pe tot parcursul vietii cu piata muncii” Domeniul major de interventie 2.1 „Tranzitia de la scoala la viata activa”, Contract POSDRU/161/2.1/G/141333. Cod SMIS 53256.