Top 10 chestii bune pentru how to Sesiune

În sesiune modurile de abordare sunt direct proporționale cu numărul studenților. De la cei ce au jucat prea mult Fallout când au fost elevi și au înțeles că în situație de urgență nu părăsești buncărul, până la cei ce află de sesiune din reminder-ul profului cu  „Ne vedem mâine la 10:00” și trebuie să treacă prin rugăciunile tuturor religiilor cunoscute încercând să-și atragă binecuvântarea Sfântului 5. Dacă te regăsești în situațiile astea sau vrei să te distrezi în timp ce cauți inspirație, te încurajăm să citești mai departe și când termini poate te și apuci să înveți, măcar puțin.

1.  Pe prima nu o să o vezi venind, e puțin contraintuitivă. Pe locuri … ești gata?  Învață!

Stai, stai puțin … normal că e și o șmecherie: învață-i pe alții! O să-mi spui: „crezi că mai citeam asta dacă aveam cum să fac treaba asta?!?”, dar nu e vorba de asta. Caută pe cineva și întreabă ce crede despre cursul ăla. Așa nu o să stai să citești, ci o să primești explicația de la cineva apropiat care a înțeles.

Dacă nu înveți cu profesorul, cel mai probabil e să se mai și încurce sau nu o să știe câte ceva. Așa că o să căutați informația împreună, iar tot procesul o să te ajute să înțelegi mai bine toată informația, iar cealaltă persoană să și-o pună la punct. În cele din urmă o să aveți două perspective, explicații familiare și o motivație mult mai bună. La toate astea mai adaugă și o înțelegere mai amplă, având în vedere că poți să explici și mai departe.

2.  Metoda Guma

Numeroase studii, precum cel de la St. Lawrence University efectuat de profesorul de psihologie Serge Onyper, arată că mestecatul de gumă crește concentrarea pe parcursul studiului, iar dacă mestecăm același tip în timpul testului, memoria este stimulată de gustul respectiv. Timp de 15-20 de minute ne vom putea aduce aminte mai clar ce-am învățat, perioadă foarte bună în care putem schematiza informația.

3.  Metoda O oră de relaxare la vremea ei face cât 10 idei.

E seară, orele s-au scurs, cursurile te-au răpus. Ai citit din scoarță în scoarță și mulțimea de foi te apasă? O metodă foarte simplă și super eficientă e să te plimbi puțin, să schimbi peisajul și să te relaxezi. Pe lângă faptul că te revitalizează și oxigenează, ceva atât de mărunt ajută mult tipurile de gândire creativă, laterală și emergentă și nu în ultimul rând o să găsești încă o justificare pentru a dormi și mai bine după zilele pline din sesiune.

4.  Învață … cum să dormi

Ai învățat pentru examenul de mâine?
Staaai … mâine avem examen?

Așa începe o noapte albă de învățat și un bun context de a prezenta tips & tricks legate de somn.
Dacă poți să mai prinzi ceva somn nu rata ocazia asta, dar păstrează asta mai degrabă ca o răsplată la final. Dacă nu prinzi mai mult, încearcă măcar 90 de minute sau, în cel mai rău caz, trezește-te la 30 sau 60 de minute de când ai adormit. După câteva capitole bune de învățat, poți intercala un power nap pentru o mai bună asimilare a informației. Când te trezești, poți bea și o cafea, iar dacă tot suntem la capitolul ăsta, nu uita de apă! E super important să rămâi hidratat pentru că te poate ține concentrat o perioadă mai lungă de timp.

5. Metoda Khalil – Location

Găsește un loc bun de învățat și găsește un loc bun unde să te relaxezi după.

Un loc liniștit și câțiva parteneri buni de studiu o să facă minuni. Puteți delega sarcinile pe sistemul: eu învăț primele trei capitole, tu următoarele trei și ne povestim ce și cum după.
Recomandăm un loc fără prea multă lume, cu provizii adecvate pentru a nu apărea distrageri. destul de aerisit și bine luminat să … întârzie somnul.
Un alt lucru important este viziunea, imaginează-ți că ai terminat cu bine sesiunea. Unde mergi? Cu cine te vezi? Toate astea te vor motiva și te vor face să vezi luminița de la capătul tunelului.

6. Metoda O vorbă din Bătrâni

Uită-te în jur la stânga … colegi. Ai continuat propoziția precedentă diferit?

Caută colegi din ani mai mari care au făcut cu profesorii tăi și vezi care e mersul. Cine e sever, cine e lejer? Una din cele mai importante cercetări din facultate e cea pe profesori. Pe lângă faptul că înțelegi la fiecare examen pe ce să te axezi, reușești să-ți faci prieteni și din anii mai mari.

7.  Ascultă până nu te ascultă

Ești la facultate?
Da
Wow!

Dacă tot ai reușit această mare performanță, încercă să urmărești cursul. Mai sus puțin vorbeam de memorie, iar dacă ești atent tot o să-ți amintești ceva. Fie că ai auzit, scris sau văzut un cuvânt cheie fie el și legat de o bâlbâială a profesorului. Important e să te concentrezi pentru că astfel, când ajungi acasă, o să recitești o dată și-ți vei aminti majoritatea lucrurilor.

8. Legea lui Ohm

„Fii om cu mine ca să fiu om cu tine “
Se aplică strălucit și la profesori, nu întârzia, salută și cel mai important, nu purta discuții în contradictoriu la examen. Nu contează ce argumente ai și ce debater bun ești, tot profesorul pune nota.

9. Starea omului, după haine se cunoaşte

Îmbracă-te mișto, măcar o dată.

Suntem complet de acord cu versurile lui Florin Pittiș  „Nu contează cât de lung am părul,
Important e cât și cum gândesc”, totuși dacă ai bunăvoința să te pregătești și pe acest plan, e posibil să te bucuri de un rezultat ceva mai bun.

10. Trage pentru 10

Bucură-te și la Sfântu’ 5. Sesiunea de mărire a notelor se aplică pentru integraliști.