Transport gratuit pentru studenți pe calea ferată!

Miercuri, 11 ianuarie 2017, Uniunea Studenților din România (USR) a fost prezentă, prin reprezentanții săi, la Ministerul Transporturilor România, acolo unde a avut loc o întâlnire cu Ministrul Transporturilor, Alexandru Răzvan Cuc, Ministrul pentru Consultare Publică și Dialog Social, Gabriel Petrea, reprezentanți ai Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători CFR Călători și ai Metrorex.

În cadrul întâlnirii s-a discutat despre elaborarea normelor de aplicare pentru ca studenții să beneficieze de transportul gratuit pe cale ferată, conform Ordonanței de Urgență a Guvernului României 2/2017.

Concluziile întâlnirii au fost următoarele:
– Transportul gratuit cu trenul va fi acordat tuturor studenților înmatriculați la o formă de învățământ cu frecvență, într-o instituție de învățământ superior acreditată, pe baza legitimației de student;
– Transportul gratuit cu trenul este valabil pentru toți studenții, indiferent de vârstă;
– reprezentanții CFR și ai Ministerului Transporturilor lucrează în prezent la dezvoltarea unei platforme online prin intermediul căreia studenții să își poată rezerva și ”achiziționa” online biletul. Procedura vizează crearea unor conturi unice pentru studenți, aceștia având obligația să încarce documentul/documentele justificative; Acest lucru este unul complementar, biletele putând fi eliberate și de la casele de bilete;
– studenții care aleg să călătorească la cușetă vor fi nevoiți să achiziționeze doar suplimentul special de călătorie, biletul la clasa a II-a fiind gratuit.
– studenții din anii terminali vor beneficia de transport gratuit cu trenul până la 30 septembrie, în anul universitar respectiv, chiar dacă au promovat examenul de finalizare al studiilor;
– normele de aplicare urmează să apară în decursul săptămânii viitoare, iar din punctul nostru de vedere va mai dura cel puțin 2 săptămâni până când studenții o să beneficieze efectiv de gratuitatea pentru transportul feroviar.
– pe viitor se dorește o colaborare între Ministerul Transporturilor și Ministerul Educației Naționale în ceea ce privește utilizarea Registrului Matricol Unic, acest lucru venind în sprijinul implementării Ordonanței de Urgență a Guvernului României 2/2017.

Mulțumim instituțiilor mai sus menționate pentru invitația de astăzi și vă ținem la curent cu noutățile!

#ReprezentareStudențească
#UniuneaStudențilorDinRomânia

Preşedinte

Uniunea Studenților din România (USR)