Uniunea Studenților din România continuă demersurile privind menținerea facilității transportului feroviar pentru toate categoriile de vârstă

Astăzi, 01 august 2019, a avut loc o întâlnire între reprezentanții studenților, reprezentanții Ministerului Educației Naționale, reprezentanții Ministerului Transporturilor și reprezentanți Metrorex cu scopul de a discuta pe marginea gratuității studenților la transportul feroviar, posibilitatea achiziționării online a biletelor, evitarea cozilor la cumpărarea abonamentelor Metrorex și posibilitatea achiziționării cartelelor de călătorie cu reducere de la mai multe stații.

În cadrul discuției, au fost punctate beneficiile privind gratuitatea transportului feroviar și impactul pozitiv al acesteia în viețile studenților. Reprezentanții federațiilor au evidențiat importanța susținerii tuturor studenților, indiferent de vârstă și au subliniat faptul că în România, numărul studenților de peste 35 de ani nu este unul încurajator. Astfel, ne arătăm susținerea pentru colegii noștri și vom continua demersurile în vederea menținerii acestui drept.

Al doilea punct abordat a fost reprezentat de imposibilitatea studenților de a-și achiziționa biletele online. Efectele negative ale acestei probleme se resimt atât în rândul studenților, cât și în al călătorilor, aceștia petrecând prea mult timp la cozi pentru a-și achiziționa titlurile de călătorie. Din dorința de a eficientiza acest proces, s-au discutat o serie de propuneri care să contribuie la digitalizarea infrastructurii CFR. Acest subiect s-a concluzionat prin propunerea emiterii unor carduri care să ateste calitatea de student, prin intermediul cărora studenții să poată procura bilete de la automatele CFR.

Un alt subiect vizat în cadrul întâlnirii a fost constituit de soluționarea cozilor din ce în ce mai mari care se formează la casele de abonamente pentru elevi și studenți. La propunerea venită din partea studenților, reprezentanții Metrorex au înțeles această problemă și ne-au asigurat suplimentarea celor 11 case deschise în timpul anului universitar, în primele 10 zile ale fiecărei luni. Vom continua să urmărim implementarea acestei soluții și măsura în care problema identificată este rezolvată.

”Uniunea Studenților din România apreciează deschiderea instituțiilor privind rezolvarea problemelor întâmpinate și va continua să își arate sprijinul pentru identificarea soluțiilor viabile care să aducă un impact pozitiv în rândul studenților.” – George Uzun, președintele Uniunii Studenților din România.

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească, reunind 110 organizații membre în peste 30 de universități. Scopul statutar este acela de a reprezenta, promova şi apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului şi Sportului, Parlamentul, Guvernul, Preşedinția României, precum şi Municipalități şi Universități.