Uniunea Studenţilor din România participă la “Zilele Tineretului 2013”

422159_586333418051975_1907749353_n

In perioada 1-8 mai studenţii din România vor fi actorii principali ai evenimentului “Zilele Tineretului”. Evenimentele se vor desfăşura în Bucureşti (în data de 2 mai) și în Costineşti (în intervalul 1 – 4 mai), urmând să se încheie în data de 8 mai, cu primul cros la care se dă startul simultan, în toată ţara. Uniunea Studenţilor din România sprijină iniţiativa Ministerului Tineretului şi Sportului şi încurajează atitudinea pozitivă către îmbunătăţirea vieții cultural-sportive a tinerilor.

Tinerii din capitală pot alege dintr-o gamă variată de activităţi, din care menționăm “Caravana Tineretului”, din data de 2 mai, orele 16.00, competiţie dedicată publicului larg. Startul va fi dat în Parcul Politehnica, de către preşedintele Federaţiei Române de Ciclism şi campion paralimpic al Jocurilor Olimpice 2012, de la Londra, Carol-Eduard Novak.

Evenimentul îşi extinde aria de acoperire iar începând cu orele 17.00, Parcul Tineretului va deveni principalul loc de găzduire pentru “Jocurile Tineretului”, reprezentate prin activităţi dedicate laturii artistice a tinerilor precum: teatru stradal, pantomimă, street dance, parade de costume şi spectacole de stradă.

Nici tinerii de pe litoral nu sunt neglijaţi în această perioadă. Acestia vor avea posibilitatea să participe la activităţi precum face-painting, jonglerii, concursuri surpriză, spectacole de magie, dansuri şi spectacole de teatru, toate acestea fiind desfășurate la Costinesti, cunoscută și sub numele de staţiunea Tineretului.

Uniunea Studenţilor din România va fi şi de această dată alături de tinerii români, aflandu-se în Costinesti în perioada 1- 4 mai, organizând competiţiile sportive de pe plaja Obelisc.

„Zilele Tineretului” se vor încheia cu primul cros care se va desfăşura simultan în toată ţara – „Crosul Tineretului”.
Crosul Tineretului” se va desfăşura în următoarele oraşe: Constanţa, Alba Iulia, Arad, Piteşti, Bacău, Oradea, Bistriţa, Botoşani, Braşov, Botoşani, Brăila, Buzău, Caransebeş, Călăraşi, Cluj – Napoca, Covasna, Târgovişte, Craiova, Galaţi, Giurgiu, Târgu – Jiu, Miercurea Ciuc, Deva, Slobozia, Iaşi, Baia Mare, Drobeta Turnu Severin, Târgu -Mureş, Piatra Neamţ, Slatina, Ploieşti, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Alexandria, Timişoara, Tulcea, Vaslui, Râmnicu Vâlcea, Focşani şi Bucureşti.