Uniunea Studenților din România recrutează!

#USRecrutează!

Când era mic, #USRică era mereu primul şi la distracţie şi la şcoală. Voia să se dezvolte personal şi profesional şi se mândrea cu faptul că cea mai mare calitate a lui era dorinţa de-a ajuta oameni. Ajuns la facultate, a descoperit cum poate să-şi îndeaplinească dorinţa şi de asemenea, să-şi facă prieteni. S-a înscris online la cea mai mare federaţie studenţească, Uniunea Studenţilor din România, şi-a luat bluza preferată, multe zâmbete şi-a mers la interviu. Atât i-a trebuit ca mai apoi să organizeze evenimente, să meargă la traininguri, să înveţe o mulţime de lucruri şi să lupte pentru drepturile studenţilor! Ȋn ceea ce privește activitatea ȋn USR, federația dispune de o serie de departamente: departamentul de comunicare, departamentul de fundraising, departamentul administrativ, departamentul de accesare fonduri și departamentul de resurse umane. Dacă nu ai idee pe care departament s-ar plia cel mai bine abilitățiile tale, fii fără grijă! USRică îți sare în ajutor și te îndrumă cum știe mai bine:

• Departamentul de Comunicare

Aici drumul tău se împarte în 3! Prima cale e pentru iubitorii de fotografie, film sau pur şi simplu pentru pasionații de photoshop sau programe asemănătoare. A doua este destinată micilor talentați în scriere. Așa că îți poți folosi imaginația în elaborarea de articole, comunicate sau a unei simple fraze plină de inspirație la momentul potrivit. Pentru cei care nu se regăsesc în cele menționate mai sus, fiți fără grijă, avem locuri speciale pentru oamenii creativi ca voi, pentru cei care nu pot sta locului şi sunt mereu însetați de cunoaștere, acestea fiind: marketing, comunicare și relaţii publice.

• Departamentul de Fundraising

Crezi că ești un bun negociator? Abilitatea de public speaker și persuasiunea îti sunt atuuri? Ei bine, s-ar putea ca acest departament să relaționeze perfect cu capacitățile tale. Acesta are ca scop gestionarea relațiilor cu sponsorii USR. Ce trebuie noi să facem este să găsim companii și instituții cărora să le atragem atenția suficient cât să investească în proiectele noastre. Tot aici vom evalua necesarul unui proiect, construind o oferta a beneficiilor pe care le-am putea oferi și o vom propune către analiză companiilor interesate.

• Departamentul Administrativ

Dacă inventarierea este unul dintre punctele tale forte, departamentul administrativ te va ține în priză. În cadrul acestuia te poți ocupa de tot ce înseamnă gestionarea bazei logistice a proiectelor marca USR, de achiziționarea resurselor necesare și asigurarea bunei funcționări a echipamentelor tehnice și de promovare.

• Departamentul de Accesare Fonduri

Aici este locul ideal în care îți poți exploata imaginația în ceea ce privește dezvoltarea unei idei de proiect. Pe lângă acest lucru, misiunea ta este de a căuta surse de finanțare pentru proiectele de tradiție sau noi pe care Uniunea le demarează. Așa că dacă te consideri un bun ‘stalker’, noi te așteptăm!

Departamentul de Resurse Umane
Acest departament este despre joc și joacă, dar si despre responsabilitate și responsabilizare. Ce trebuie noi să facem este să ne asigurăm că voluntarii vor crește calitativ, născocind tot felul de etape de integrare și formare. Un alt rol este de a ne asigura că echipa funcționează la cote foarte mari, pentru acest lucru, HR-ul trebuie să fie curent cu demersul acesteia, iar atunci când ea are nevoie de relaxare, să vină cu cele mai nebunești, recreative și distractive activități pe care le poate găsi. Așa că dacă ești o persoană creativă și contagios de sociabilă, vino în echipa noastră!
Fii #USRică! USRică suntem noi şi aşteptăm să fiţi şi voi! Cum? Intră pe

https://docs.google.com/…/1FAIpQLScMLLa0ALWFZ1iaxJ…/viewform  și ȋnscrie-te!

Contact:

Alin GRIGORE

Președinte

Uniunea Studenților din România (USR)

alin.grigore@uniunea.ro