Uniunea Studenților din România (USR) celebrează Ziua Internațională a Poeziei

Uniunea Studenților din România

celebrează

Ziua Internațională a Poeziei

Astăzi este despre poezie.

La un scurt search pe Google, aflăm că 21 martie este declarată Ziua Internațională a Poeziei încă din anul 1999, de către UNESCO, sărbătorindu-se astfel atât creația, cât și creatorii, dorind să se promoveze poezia ca artă.

“Ziua mondială a poeziei este o ocazie de a ne onora poeții, de a reînvia tradițiile orale, cum ar fi recitalurile de poezie, de a promova lectura, scrierea și predarea poeziei, de a întări legătura dintre poezie și alte arte cum ar fi teatrul, dansul, muzica și pictura. Așa cum poezia continuă să unească oamenii de pe toate continentele, toți sunt invitați să se alăture marcării acestei zile” este îndemnul directorului general al UNESCO, Irina Bokova, prin mesajul său din acest an, potrivit site-ului en.unesco.org.

În România, primele manifestări legate de această zi se întâlnesc în cadrul Fundației Culturale Orient Latin și Asociației Culturale ADSUM. Evenimentele de marcare a acestei zile capătă amploare, fiind găzduite de Biblioteca Națională a României și Palatul Național al Copiilor.

Începând cu anul 2009, tot mai multe asociații și societăți ale scriitorilor din România dedică manifestări acestei zile.

Noi, Uniunea Studenților din România (USR), te invităm să celebrăm ziua de 21 martie, Ziua Internațională a Poeziei împreună! Pentru că USR este și va fi mereu despre și pentru studenți, vrem să îți citim punctul de vedere! Așteptăm cele mai creative poezii cu și despre #STUDENȚIE la adresa comunicare@uniunea.ro! Tu vii cu talentul, noi venim cu premiile!

Contact:

Alin GRIGORE

Președinte

Uniunea Studenților din România (USR)

alin.grigore@uniunea.ro