La nivel mondial, începând cu anul 1999, printr-o rezoluție adoptată de Organizația Națiunilor Unite, se sărbătorește pe 12 august ”Ziua Internațională a Tineretului”, ca simbol al importanței implicării tinerilor în soluționarea problemelor din toate palierele de activitate ale societății civile.

Uniunea Studenților din România (USR) sărbătorește alături de tinerii din întreaga lume ”Ziua Internațională a Tineretului” și susține prin viziunea și activitatea sa atât promovarea tinerilor cât și implicarea activă a acestora în viața socială, politică și economică, la nivel local, național și internațional. Acest fapt este esențial pentru dezvoltarea durabilă și eficientă a tuturor mecanismelor care stau la baza funcționării societății în care trăim.

Tema propusă pentru a marca evenimentul din acest an este angajamentul civic al tinerilor, fapt ce întărește necesitatea prezenței tinerilor în acțiunile prioritare ale societății civile. Acest concept subliniază că tinerii reprezintă o voce puternică, un suflu nou și totodată un motor al schimbării, toate aceste atribute ajungând a se materializa numai prin inițiativă și implicare continuă în numeroase activități ce inevitabil conduc atât spre dezvoltare personală, cât și spre dezvoltarea mediului în care tinerii activează.

Uniunea Studenților din România încurajează implicarea tinerilor în viața societății civile și își exprimă convingerea ca prin activitățile pe care tinerii le întreprind, prin munca și dedicarea pe care aceștia o manifestă în domeniile lor de activitate, prin inițiativele îndrăznețe pe care le promovează și nu în ultimul rând prin convingerea că ei reprezintă schimbarea, inevitabil societatea se ve îndrepta în direcția corectă și va funcționa pe baza unor principii sănătoase.

Preşedinte

Uniunea Studenților din România