USR “adoptă” filmul “Only the Young” la One World Romania 2013

În perioada 11-17 martie va avea loc la București cea de a șasea ediție a Festivalului de film documentar dedicat drepturilor omului, One World Romania.

Și anul acesta, filmele vor fi proiectate la mai multe cinematografe din centrul Bucureştiului – Cinemateca Eforie, Cinemateca Union, Cinema Corso, Sala „Horia Bernea” din cadrul Muzeului Țăranului Român și Cinema „Elvira Popescu” a Institutului Francez. Deschiderea oficială a festivalului va avea loc luni, 11 martie, ora 19:30 la Cinema Patria.

Cu un program extins și foarte divers, One World Romania aduce anul acesta aproximativ 50 de filme documentare recente, marea majoritate în premieră în România. Programul este articulat în jurul ideii de URĂ, cu toate manifestarile și repercursiunile ei sociale. Filmele sunt împărțite în 6 secțiuni tematice: Ura dăunează grav sănătățiiDiz/AbilitățiCine pe cine manipulează?!Dreptul și strâmbulRevoluție zi de zi șRomanul adolescenței. În plus, prezentăm retrospectiva cineastului danez Jon Bang Carlsen și organizăm workshopuri, dezbateri și alte evenimente conexe.

Secțiunea Romanul adolescenței vorbește despre cea mai frumoasă perioadă din viața, cool, prima dragoste, speranțe, orizonturi deschise s.a.m.d. Și totuși, lucrurile sunt mai complicate decât încape în aceste clișee. Iar adolescența este o vârstă fragilă care trebuie observată cu atenție și – dacă-i posibil – ocrotită. Cu un lirism prea rar întâlnit în filmele de ficțiune, documentarele din această secțiune reușesc să surprindă spectacolul adolescenței.

Only the Young/Doar ei, tineriifilmul “adoptat” de Uniunea Studenților din România și IQool, aduce o uluitoare senzatie de acces necondiționat, relaxat, la intimitatea unor relații. Este debutul regizorilor Jason Tipper și Elisabeth Mims, a căror vârstă apropiată de cea a protagoniștilor este fundamentală pentru lipsa de cria personajelor în fața camerei și pentru senzația generalizată de entuziasm degajată de film. Nu veți găsi prea multă școală în film, iar părinții ocupă un rol periferic, ceea ce cu siguranță contribuie la farmecul lui irezistibil.

Descris de o estetica îndrăzneață, filmul merge dincolo de orice noțiune preconcepută despre ce sunt adolescentii și cum ar trebui ei să se poarte. Personajele pot părea ocazional egocentrice sau ușuratice, însa procesul de maturizare documentat în film implică o reflecție serioasă asupra unor teme precum prietenia, credința, prima dragoste, nesiguranța financiară, spaima de necunoscut sau frica palpabila în fața amenințării de a rămâne fără locuință.

Detalii: http://oneworld.ro/2013/l/ro/doar-ei-tinerii-126/