USR lansează campania “Strategia națională de tineret depinde și de TINE. “

Ministerul Tineretului și Sportului a propus elaborarea și aplicarea unei strategii de tineret menită să asigure tinerilor oportunități egale și condiții adecvate de dezvoltare personală și profesională. Acest lucru le va permite tinerilor români să își dezvolte cunoștințele și competențele în vederea participării active la toate aspectele vieții prin acces la informații și servicii de consiliere de calitate, dar și prin educație și un stil de viață sănătos.

Implementarea acestei strategii ce vizează fiecare tânăr din România va permite realizarea viziunii strategice de a avea o generație de tineri activi, implicați în viața publică și în procesul consulativ; tineri cu abilități de integrare socio-economică, capabili să se adapteze mereu cerințelor de pe piața muncii.

În calitate de partener al studenților, USR, federația studențească numărul 1 din România, sprijină acest demers al MTS și se implică activ în elaborarea strategiei în domeniul tineretului.

Sub egida Strategia națională de tineret depinde și de TINE, Uniunea Studenților din România derulează în perioada 24-28 Iulie 2013, o amplă campanie de promovare a acestui proiect național. Astfel, tinerii aflați în taberele studențești au ocazia să se informeze cu privire la principalele obiective ale campaniei și să își facă vocea auzită.

Strategia va fi atent dezbătută Sâmbătă-27 Iulie, începând cu ora 16.00, în cadrul a 4 ateliere de lucru organizate de către USR, ateliere la care vor participa lideri ai organizațiilor studențești din întreaga țară și care se vor desfășura la Hotel Cris din Costinești.

Alătură-te și tu campaniei noastre și fii parte activă în elaborarea strategiei naționale în domeniul tineretului!