USR, prezentă la Aspen Junior Seminar

În perioada 24-26 Mai 2013, la Eforie Nord, președinți ai  organizațiilor membre a Uniunii Studenților din România, alături de reprezentanți ai AIESEC România și ai EESTEC București,  au fost prezenți la seminarul organizat de Institutul Aspen, în jurul ideii de a defini ce înseamnă o societate bună, bazată pe valori și principii puternice.

Astfel, pentru 3 zile, 21 de lideri ai organizațiilor studențești,  au dezbătut pe baza a numeroase texte aparținând unor autori precum Nelson Mandela, George Orwell, Thomas Hobbes sau Platon. Interesați de societatea în care trăiesc zi de zi, tinerii participanți au făcut corelații și comparații între aspectele prezentate în textele date și România în care trăiesc și în care dezvoltă zeci de proiecte cu și pentru tineri.

Discuțiile, moderate de Mădălina Mocan- Director Executiv al Fundației Rațiu pentru Democrație, au  trezit interestul tinerilor lideri și le-au lărgit viziunea cu privire la ceea ce înseamnă leadership, impact social, dezvoltarea societății, moralitate sau toleranță. Cadrul oferit de Institutul Aspen, cu ajutorul USR, a fost perfect pentru dezbatere, cunoaștere și legarea unor noi prietenii.

Considerăm că prin acest seminar, valorile Aspen au fost promovate corespunzător, întrucât s-a pus accent pe principii, participanții au fost încurajați să reflecteze asupra unor idei de definire a unei bune societății și mai mult decât atât, cei prezenți și-au îmbunătăți capacitățile de exprimare și susținere a unei păreri argumentate temeinic.

Cele 3 zile de seminar s-au încheiat cu punerea în scenă a piesei lui Sofocle, Antigona-  ocazia perfectă prin care tinerii participanți și-au testat spontaneitatea, creativitatea și abilitățile oratorice. Tragedia antică, petrecută în Elada, a fost adaptată fin peisajului modern al zilelor noastre, tinerii dând viață unor personaje deosebite, într-un cadru perfect, la malul mării.

Uniunea Studenților din România mulțumește Institutului Aspen România pentru oportunitatea oferită și pentru implicarea în dezvoltarea României pentru un viitor mai bun.

Articol realizat de: Eliza Chirilă