USR se arată profund dezamăgită de evenimentele de la UMF Iași

Uniunea Studenților din România se arată profund dezamăgită de comportamentul unor cadre didactice din învățământul universitar și condamnă întâmplările petrecute la Universitatea de Medicină și Farmacie Gr T. Popa din Iași.

Potrivit informațiilor disponibile, profesorul Păduraru Dumitru, șeful catedrei de Anatomie de la Facultatea de Medicină din Iași a pretins unei studente favoruri sexuale în schimbul promovării examenelor.

Din păcate, șirul infracțiunilor de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Iași nu se oprește aici. Potrivit surselor publice de informare, un alt scandal a fost descoperit zilele trecute,  în aceeași universitate, atunci când soţii Carmen şi Gheorghe Dorobăț au fost surprinși de către procurorii DNA, în timp ce primeau mită de la studenți. Mita era oferită acestora în scopul promovării examenelor la disciplinele predate de domniile lor.  Mai multe decât atât, în biroul doamnei  profesor Carmen Dorobăț au fost descoperite, 20 de carnete de student care conțineau fiecare câte 100 de euro, destinați aceluiași scop ilicit.

Uniunea Studenţilor din România subliniază faptul că promovarea examenelor și a oricărei forme de evaluare didactică trebuie să fie rezultatul performanțelor academice și al cunoștințelor însușite și nicidecum al oferirii unor favoruri materiale sau de altă natură. Condamnăm astfel de practice ilegale și neacademice, ce nu trebuie să se regăsească în nicio instituție de învățământ din România.

Dorim pe această cale să tragem un semnal de alarmă asupra celor întâmplate, încurajându-i pe colegii noştri să semnaleze astfel de nereguli şi infracţiuni. Considerăm că acest fenomen al oferirii de foloase de orice fel, în scopul obținerii unor favoruri, trebuie denunțat imediat de persoanele care dețin informații, pentru a nu propaga un asemenea comportament sau a-l ridica la nivel de normalitate. Mai mult, se impune necesitatea unor măsuri pentru a preveni astfel de situaţii de la nivelul Ministerului Educaţiei.

Uniunea Studenților din România este o organizație umbrelă, la nivel național, pentru 100 de asociații studențeşti şi de tineret din 17 centre universitare. Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova şi apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului şi Sportului, Parlamentul, Guvernul, Preşedinția României, precum şi Municipalități şi Universități.