USR și Institutul Francez te invită la film!

Anul acesta, sincronizarea perioadei desfășurării festivalului UNIFEST cu perioada desfășurării Festivalului Filmului Francez, a făcut posibilă încheierea unui parteneriat între Uniunea Studenților din România și Institutul Francez, în vederea obținerii unor invitații pentru studenți la filmele proiectate în cadrul Festivalului Filmului Francez.

Între 4 și 10 noiembrie, studenții au oportunitatea de a viziona gratuit filmele din cadrul Competiției și din cadrul Retrospectivei, prin intermediul invitației pe care o pot ridica de la sediul Uniunii Studenților din România.

Festivalul Filmului Francez, desfășurat între 1 și 10 noiembrie, a ajuns deja la a XVII – a ediție, fiind un eveniment cu o istorie bogată. Această manifestare a culturii francofone este organizată de Institutul Francez în fiecare toamnă, cu scopul de a avea deschidere către un număr cât mai mare de iubitori ai limbii franceze, sau iubitori ai filmului in general, întrucât filmele sunt și subtitrate.

Prețul întreg al unui bilet este 10 lei, iar un abonament pentru filmele din Competiție costă 50 de lei, pe când un abonament pentru filmele din Retrospectivă costă 30 de lei. Însă, studenții au parte de reducere, plătind doar 30 de lei pentru un abonament care asigura accesul la filmele din prima categorie și 20 de lei pentru unul care asigură accesul la filmele din a doua categorie.

film

Dar, începând cu data de 4 noiembrie, vă așteptăm la sediul USR din Calea Plevnei nr. 61, pentru a vă ridica biletul gratuit la film! La UNIFEST ne distrăm gratis, nu degeaba, neuitând vreodată să dăm check-in la cultură!