USR susține siguranța în spațiile universitare

Uniunea Studenților din România este solidară cu studenții Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iași și susține sporirea interesului actorilor implicați în menținerea siguranței în spațiile universitare.

Luni, 08.07.2013, la Facultatea de Telecomunicaţii din Iaşi, în timpul examenului de licenţa, un barbat neidentificat a intrat într-una din săli şi a detonat un dispozitiv explozibil artizanal. Din fericire, în urma detonării, dispozitivul de declanşare a bombei nu a funcţionat şi nu a fost ranită nici o persoană, iar doi dintre studeţi au reuşit să imobilizeze individul. În cele din urmă s-a aflat că atentatorul Oliver STAN este o persoană bolnavă psihic, internat de nouă ori la psihiatrie cu diagnosticul de schizofrenie paranoidă.

“Cazul de astăzi ne demonstrează cât de vulnerabile sunt instituţiile publice în faţa unor astfel de atacuri. Securitatea trebuie lăsată în mâna unor prefesionişti şi nu a unor agenţi de pază fără o pregătire şi abilitare adecvată. Dacă nu s-ar fi întâmplat evenimentul nefericit, n-am fi conştientizat posibilitatea unui astfel de incident. Sperăm ca reacția să fie imediată şi să se ia măsurile adecvate pentru a asigura comunitatea de capacitatea de evitare a unor astfel de situaţii” ne-a declarat  Alexandru Bîndar,  reprezentantul studenților în Consiliul de Administrație al Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iași.

Uniunea Studenţilor din România îşi exprimă solidaritatea faţă de studenţii Universităţii „Gheorghe Asachi” din Iaşi şi atrage atenţia asupra sporirii măsurilor de securitate în instituţiile de învăţământ. Totodată considerăm important ca studenții să privească spațiul universitar ca fiind unul sigur, de aceea reinterăm rolul conducerii universităților, a poliției campusurilor și a firmelor de securitate angajate în acest sens.

USR este o organizație umbrelă, la nivel național, pentru 80 de asociații studențești și de tineret din 17 centre universitare. Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități.