Ziua Mondială a Persoanelor cu Sindrom Down

În perioada 20-22 martie 2018 se organizează în cadrul Complexului Cultural Sportiv Studențesc Tei un eveniment cultural-sportiv dedicat Zilei Mondiale a Persoanelor cu Sindrom Down din România. Pe lista participanților se înscriu 200 de tineri cu dizabilități, reprezentanți ai ONG-urilor partenere din București și din peste 15 orașe ale țării.

Evenimentul este organizat de Asociația Down Plus București, în parteneriat cu Uniunea Studenților din România, Complexul Cultural Sportiv Studențesc Tei, Fundația Inimi Generoase, Primăria Municipiului București, Primăria Sector 5 prin Centrul Cultural și de Tineret ”Ștefan Iordache” Sector 5, Crucea Roșie Sector 2, Edenred și DGASMB.

Pe data de 20 martie 2018, tinerii cu dizabilități vor participa la un tur ghidat al Palatului Parlamentului, al Palatului Cotroceni și al Grădinii Botanice, cu sprijinul Universității din București. Ziua se va încheia cu o petrecere tematică tradițională, la care interpreți de muzică populară, trupa de dans popular a Asociației Down Plus București, Ansamblul de călușari al Asociației Colorăm Zâmbete din Sectorul 5 și Trupa de dans românesc Larisa și Marin Barbu vor susține un spectacol pentru persoanele cu dizabilități.

Data de 21 martie reprezintă nucleul evenimentului, care va fi deschis la 0ra 9.00 printr-o defilare a celor 30 de delegații participante la eveniment. Cei 200 de sportivi cu dizabilități vor concura apoi la sporturile: fotbal, baschet, bocce, atletism și tenis. Defilarea o să se bucure și de prezența sportivilor Invictus, care reprezintă un adevărat exemplu pentru societatea civilă. Crucea Roșie Filiala Sector 2 va susține o serie de ateliere de prim ajutor la finalizarea probelor sportive. Evenimentul sportiv se va încheia prin premierea fiecărui participant în parte. Seara de 21 martie va fi marcată prin ”Parada Talentelor” organizată de Fundația Inimi Generoase. Parada va începe la ora 16.00 în cadrul Velveto Ballroom (str. Oltețului nr.30), unde fiecare ONG participant va prezenta câte un moment artistic. La acest eveniment, vedetele vor fi chiar persoanele cu dizabilități.

Ziua Mondială a Persoanelor cu Sindrom Down se sărbătorește pe data de 21 martie a fiecărui an. Acesta este un eveniment dedicat conștientizării Sindromului Down, dar și incluziunii sociale a persoanelor cu dizabilități. Anul acesta, evenimentul a ajuns la cea de-a XIII-a ediție, și, conform Down Syndrome International, tema propusă pentru acest an este ”What I Bring to My Community”.

Persoană de contact: Bucur Georgeta, tel: 0730 370 290

e-mail: georgeta.bucur88@yahoo.com

Uniunea Studenților din România este cea mai mare federație studențească din țară, reunind un număr de 108 organizații din 17 centre universitare.  Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități. Uniunea Studenților din România este reprezentată în Consiliul Economic și Social al României.

Contact:

Alin GRIGORE

Președinte

Uniunea Studenților din România (USR)

alin.grigore@uniunea.ro