Ziua Mondială a Tineretului sărbătorită de studenți la Costinești

12 august a fost declarată Ziua Internațională a Tinerilor în anul 1999 de către Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite.

Uniunea Studenților din România va desfășura o serie de activități sportive și non-formale pe plaja de la Obelisc. LX0-103 dumps Concursuri, jocuri, bătaie cu apă, campanie de ecologizare pe plajă, dar și alte activități organizate de studenți vor anima astăzi plaja de lângă Obelisc.

La ora 15:00 se va organiza un FlashMob prin care tinerii aflați în Costinești vor transmite mesajul lor de Ziua Tineretului.

Anul acesta sloganul stabilit la nivel mondial pentru această zi este “Sănătatea fizică și mentală contează”. De aceea, sărbătorim prin sport și competiții sportive de fotbal și volei pe plajă, prin voluntariat și educație non-formală, toate aceste activități făcând parte din programul USR Summer Camp.

“Pentru ca tinerii să conteze, trebuie să devină activi în societatea în care trăiesc, să-și cunoască și să-și exercite drepturile și mai presus de toate să participe. 700-265 dumps În contextul sărbătoririi Zilei Mondiale a Tinerilor, atragem atenția asupra faptului că tinerii trebuie să fie o prioritate pe agenda publică, iar politicile publice și programele adresate acestora trebuie să crească exponențial pentru a putea construi o generație puternică.” Loredana Urzică, președinte Uniunea Studenților din România.

USR are în prezent 10 domenii de interes în care și-a stabilit obiective strategice: Educaţie, Educaţie non-formală, Politici de Tineret, Dimensiunea Socială, Angajabilitatea tinerilor, Antreprenoriat, Creativitate şi Inovare, Voluntariat, Cultură, Sportul universitar, Educație pentru Sănătate. Toate aceste domenii trebuie să constituie șanse și oportunități pentru dezvoltarea tinerei generații. 10603325_800549209968155_5849069906806047871_n